Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, cum pot sa evacuez din locuință ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, cum pot sa evacuez din locuință părinților mei,pe ...

Bună ziua, cum pot sa evacuez din locuință părinților mei,pe concubinul meu cu care locuiesc aici de 6 ani, deoarece nu vrea sa o facă de buna voie.
Este necesara o acțiune în justitie care sa fie inițiată de proprietari. Durata procesului este insa destul de îndelungată .
Concubinul cunoaște mai mulți avocati, cred eu și îl informează foarte bine.

Cu stimă,
Claudiu Lascoschi - BUCUREȘTI, 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
in realitate nu e asa de indelungata, iar cea mai rapida cale, ar fi sa il luati de o aripa si sa il dati afara Frati aveti ?
parintii traiesc ?
Poate ca aveți dreptate dar eu am ținut 3 ani în prima instanță un proces asemănător. Fara sa fac mari eforturi deoarece clientul nu a mai vrut noi amânări și nu eu...
Este adevărat ca ma pricep la un mod deosebit la amânări dar durează un an și fără sa existe avocati specializați în amânări.

Daca pui numai 1000 lei
chiria pe luna pe 3 ani sau pe un an și se merita ca omul sa isi angajeze avocat daca este cel care se vrea a fi evacuat.
Daca pui 2500 lei chiria pe luna deja se pot angaja și 2-3 avocati pentru proces daca se vrea 3 ani de amânări.

Cu stimă,
Claudiu Lascoschi - BUCUREȘTI, 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca pui numai 1000 lei
chiria pe luna pe 3 ani

ca mare adevar grairati!
parintii prin avocat sau executor pot notifica pe barbat sa paraseasca casa pt lipsa de titlu, sa ii dea un termen sa se mute, sa ii solicite sume pe zi de intarziere si cu cat dureaza procesul, va si plati, in afara de cheltuielile de judecata.
ar fi interesant de aflat cine e proprietar, daca individul lucreaza, daca e violent etc, ca in functie de asta puteam sa oferim si solutii si altele in afara de " mergeti la avocat "

Dreptul este mai complicat decât pare la o prima vedere.
Daca ar fi simplu ar fi desființați avocatii și facultatea de drept pentru ca nici de judecători nu ar mai fi nevoie.
De cerut poate cere dar mai rămâne sa și obțină.
Dificultatea acolo apare...

Cu violenta poate fi o discuție lunga deoarece daca concubinul este bine consiliat juridic va avea o apărare închisă ermetic.

De regula, cei care nu apelează.la avocat sunt victime sigure în justitie chiar dacă ar avea dreptate.
Din vechime, din dreptul.roman exista astfel de probleme, nefiind ceva nou.
Imperiul roman era foarte dezvoltat în domeniul dreptului civil.
A civilizat întreaga Europa pana când s-a intrat în Evul Mediu, o perioada de trista amintire.

Mie imi pare ca România are tendința pregnanta de a intra intr-o perioada de felul celei din Evul Mediu în ceea ce privește cultura juridica și mentalitatea oamenilor.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat