Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Care este organismul de control al politistului?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Care este organismul de control al politistului?

Care este organismul de control al politistului? Daca un politist nu face ce dispune procurorul, unde pot face plangere?
Procurorul poate fi reclamat la Inspectia Judiciara, judecatorul la CSM, dar unde poate fi reclamant un politist?
uira, utilizator
Depuneți plangere conf. art. 336 C.proc.pen. la procuror.
Pai procurorul a mers pe mana politistului, n-are sens sa-i fac o plangere la procuror.

Pe scurt, paratul isi recunoaste fapta in declaratie, isi ia angajamentul ca plateste prejudiciul, dar nu face acest lucru, iar politistul claseaza si procurorul la fel.

Stiu ca trebuie contestata clasarea, dar vreau sa ma indrept si impotriva politistului partinitor. Exista vreun birou de control sau organism de control la nivelul MAI?
uira, utilizator
Dacă s-a retras plângerea, degeaba atacati soluția de clasare. Nu trebuia retrasa plângerea pana nu se recupera prejudiciul.
Nu s-a retras nicio plangere, doar a fost clasata, desi faptuitorul insusi si-a recunoscut fapta.
Clasarea se dispune cand este incident unul din cazurile care împiedică punerea în mişcare şi exercitarea acţiunii penale. Daca vreti sa intelegeti ce se intampla, mergeti sa consultati un avocat caruia sa ii explicati in detaliu situatia de fapt.