Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... stabiliere salariu 01.01.2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

stabiliere salariu 01.01.2010

Buna ziua:

Am o nedumerire si anume:
Institutie publica-locala-
salariu incadrare dec 2009-639(referent III A 2)
-sal merit 15%;
-spor cond v 10%;
-spor cond d 15%;
-spor dispoz 25%;
-spor vechime20%.

In baza legii unice cum ii stabilesc salariul la 01.01.2010?
Salariu de incadrare se majoreaza la 705 ron??

Astept parerile Dvs.
-sal merit 15%;
-spor cond v 10%;
-spor cond d 15%;
-spor dispoz 25%;
-spor vechime20%.
#-o

Se stabileste conform prevederilor legii 330/2009
ContSters42179, utilizator
bun ,aia stim si noi....dar cum? :">
sal baza 639+
spor vech 20% 127,8+
sal.merit 15% 95,85+
spor disp. 25% 159,75 =
------------------------------------------
sal. de baza 1022+
eventualele sporuri nepermanente de 10% si 15% (n-am inteles care sunt acelea) in limita a 30% per individ si ordonator de credite.
Salariul de baza crescand peste 705 nu se se aplica o alta majorare.
In lege se spune doar ca salariul minim va fi de 705.Ma puteti contrazice dar sunt gata sa pariez ca asa va fi!
Cu scuzele de rigoare...dar la salariul de baza se aplica salariu de merit si rezulta baza de calcul pentru celelalte sporuri. In rest, in noua baza de la 01.01.2010, vor intra: 705 RON (minimul pe ec. la bugetari), salariul de merit, spor de dispozitiv, spor de vechime. La baza astfel obtinuta, se va adauga separat acel spor de conditii vatamatoare de 10%. (nu am inteles ce reprezinta spor cond.d 15%)
Spuneti-mi si mie unde scrie ca se introduce sprul de vechime in baza ca nu pricep?
Salariul de merit pana cand il introduceti in baza, pt totdeauna chiar daca e acordat pe 1 an si expira in primavara?