Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... stabiliere salariu 01.01.2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

stabiliere salariu 01.01.2010

Buna ziua:

Am o nedumerire si anume:
Institutie publica-locala-
salariu incadrare dec 2009-639(referent III A 2)
-sal merit 15%;
-spor cond v 10%;
-spor cond d 15%;
-spor dispoz 25%;
-spor vechime20%.

In baza legii unice cum ii stabilesc salariul la 01.01.2010?
Salariu de incadrare se majoreaza la 705 ron??

Astept parerile Dvs.
Kyandra a scris:

Pentru ca Ordinul 32/2010 al Ministrului muncii si solidaritatii sociale precizeaza clar (nu stiu si cat de just) ca in ianuarie 2010 se vor plati doar acele sporuri acordate prin lege sau hotarari ale guvernului; dar daca sporurile sunt acordate potrivit hg 281/ 1993, hotarare care e abrogata de Legea 330/2009, aceste sporuri mai sunt sau nu in vigoare?
Asta, doar directia de prestatii sociale si trezoreria v-o pot spune:) (cei de la care veti obtine viza pentru salarii). In mod normal, fiind acordate in baza unei legi, ar trebui preluate ca atare si platite in continuare, insa doar daca se regasesc printre sporurile prevazute in subsolurile anexelor ca incluse in salarile de baza sau in anexele de incadrare pe post.

Art. 30. -
(1) Incepand cu 1 ianuarie 2010, sporurile, acordate prin legi sau hotarari ale Guvernului, si, dupa caz, indemnizatiile de conducere, care potrivit legii faceau parte din salariul de baza, din soldele functiilor de baza, respectiv din indemnizatiile lunare de incadrare, prevazute in notele din anexele la prezenta lege, se introduc in salariul de baza, in soldele functiilor de baza, respectiv in indemnizatiile lunare de incadrare corespunzatoare functiilor din luna decembrie 2009, atat pentru personalul de executie, cat si pentru functiile de conducere.
(2) Sporurile specifice pe categorii de personal si domenii de activitate sunt cele prevazute in cap. III si in anexele la prezenta lege.
(5) In anul 2010, personalul aflat in functie la 31 decembrie 2009 isi va pastra salariul avut, fara a fi afectat de masurile de reducere a cheltuielilor de personal din luna decembrie 2009, astfel:
a) noul salariu de baza, solda functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatia lunara de incadrare va fi cel/cea corespunzatoare functiilor din luna decembrie 2009, la care se adauga sporurile care se introduc in acesta/aceasta potrivit anexelor la prezenta lege;
b) sporurile prevazute in anexele la prezenta lege ramase in afara salariului de baza, soldei functiei de baza sau, dupa caz, indemnizatiei lunare de incadrare se vor acorda intr-un cuantum care sa conduca la o valoare egala cu suma calculata pentru luna decembrie 2009.
(6) Pentru persoanele ale caror sporuri cu caracter permanent acordate in luna decembrie 2009 nu se mai regasesc in anexele la prezenta lege si nu au fost incluse in salariile de baza, in soldele functiilor de baza sau, dupa caz, in indemnizatiile lunare de incadrare, sumele corespunzatoare acestor sporuri vor fi avute in vedere in legile anuale de salarizare, pana la acoperirea integrala a acestora. (adica...rabdare si spor guvernului la facut legi are sa mai si dea sporuri, nu doar sa le taie).
Ce se intampla daca noul salariu de baza (de la 01.01.2010) depaseste grila unica. Cum procedez ?