Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare....nebuloasa din 01.01.2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare....nebuloasa din 01.01.2010

Daca de la 01.ianuarie 2010 aplicam art.12.alin.3 in conformitate cu art.30 alin.5... fara a fi utilizati coeficientii de ierarhizare prevazuti in anexele legii 330/2009....pastrand salariul avut la 31.12.2009...... aplicam sau nu legea 330/ 2009???? . pentru ca Legea138/1999 este abrogata in proportie de 90% .... la pct.1 din nota, anexa IV 1A se specifica faptul ca in coeficientii de ierarhizare minimi si maximi sunt cuprinsi: solda/salariul de merit, dispozitivul, sporul de pastrare a confidentialitatii... deci nu se aplica cu 01.ianuarie 2010 .......
De exemplu: dupa Legea138/1999 sporurile si indemnizatiile se calculau la solda lunara iar dupa Legea 330/2009 sporurile si indemnizatiile se vor calcula la solda functiei de baza (coeficientul functiei*705 lei)... dar daca aplicam art.12 alin.3 atunci cum????
Si totusi sporul de confidentialitate se acorda 10,12,14,15% in functie de nivelul de secretizare... daca il luam in considerare pe cel avut in decembrie 2009, cel calculat la solda lunara dupa L.138/1999......din 2010 cum se va acorda acest spor pe care il vom regasii in coeficientul de ierarhizare al functiei..?????
Foarte pe scurt, de la 01.01.2010, salariul de incadrare va fi compus din: salariul de baza existent la 31.12.2009 (sau 705 RON, pentru salariile mai mici de aceasta suma), la care se aplica sporurile acordate la 31.12.2009 si prevazute in subsolurile anexelor specifice fiecarei categorii de bugetari. De ex: 705 RON, plus spor de vechime, plus spor de confidentialitate (daca exista in unitatea respectiva), plus spor de dispozitiv (daca se aplica), plus spor de stabilitate (daca se acorda in acea institutie). Va rezulta o suma bruta, care va fi inclusa in statul de plata. La aceasta suma se vor aplica alte sporuri prevazute prin legislatii specifice (daca nu au fost deja abrogate), cum ar fi 10% spor pentru conditii periculoase sau vatamatoare:)
Nu stiu daca am fost suficient de explicita, totusi, sa speram ca vor aparea norme metodologice care sa ne explice mai bine "misterioasa reincadrare".