avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarizarea 2010 in institutiile publice!!!!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarizarea 2010 in institutiile publice!!!!

Buna ziua,

Sunt contabil la o primarie comunal si as dori sa stiu pentru anul 2010 ce salarizare se aplica cea actuala cu sporurile legale in vigoare sau legea salarizarii unitare???
Vin cu acesta intrebare in fata dumneavoastra deoarece aud tot felul de discutii referitoare la inghetarea salariilor.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 22:22, 8 Ianuarie 2010
Se aplica Legea 330/2009 conf art.12 alin.2, valoarea coeficientului de ierarhizare 1,00 este de 705 lei la care se adauga sporurile.

Atentie, se aplica legea 330/2009, conf. art.12,alin (3):
"(3) În anul 2010, salariile, soldele si indemnizatiile lunare de încadrare se stabilesc potrivit art. 30 alin. (5), fara a fi utilizati coeficientii de ierarhizare prevazuti în anexele la prezenta lege." - deci fara coeficient ierarhizare.
Parerea mea...astept contestatii :">
Iar parerea mea este ca aceasta reglemetare legala este un excemplu clar,cert si indiscutabil de incompetenta a celor care au creat acest act normativ.X-(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarizare 01 ian. 2010 IORDANA IORDANA Buna ziua din nou. Am citit si rascitit L 330/2009 si nu mai inteleg nimic. Incepand cu o1 ian 2010, noul salariu de baza va fi salariul avut in dec.2009 la ... (vezi toată discuția)
Salarizare....nebuloasa din 01.01.2010 bugetar 4 bugetar 4 Daca de la 01.ianuarie 2010 aplicam art.12.alin.3 in conformitate cu art.30 alin.5... [b]fara a fi utilizati coeficientii de ierarhizare prevazuti in anexele ... (vezi toată discuția)
Salarizare absolvent studii superioare, bugetar dros dros Sunt absolvent de studii superioare, promotia 2009/2010, cu licenta, si sunt nou angajat, primul loc de munca, intr-o institutie bugetara, incepand cu luna ... (vezi toată discuția)