Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarizarea 2010 in institutiile publice!!!!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarizarea 2010 in institutiile publice!!!!

Buna ziua,

Sunt contabil la o primarie comunal si as dori sa stiu pentru anul 2010 ce salarizare se aplica cea actuala cu sporurile legale in vigoare sau legea salarizarii unitare???
Vin cu acesta intrebare in fata dumneavoastra deoarece aud tot felul de discutii referitoare la inghetarea salariilor.

Va multumesc.
Se aplica Legea 330/2009 conf art.12 alin.2, valoarea coeficientului de ierarhizare 1,00 este de 705 lei la care se adauga sporurile.

Atentie, se aplica legea 330/2009, conf. art.12,alin (3):
"(3) În anul 2010, salariile, soldele si indemnizatiile lunare de încadrare se stabilesc potrivit art. 30 alin. (5), fara a fi utilizati coeficientii de ierarhizare prevazuti în anexele la prezenta lege." - deci fara coeficient ierarhizare.
Parerea mea...astept contestatii :">
Iar parerea mea este ca aceasta reglemetare legala este un excemplu clar,cert si indiscutabil de incompetenta a celor care au creat acest act normativ.X-(