Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare 01 ian. 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare 01 ian. 2010

Buna ziua din nou. Am citit si rascitit L 330/2009 si nu mai inteleg nimic. Incepand cu o1 ian 2010, noul salariu de baza va fi salariul avut in dec.2009 la care se adauga sporurile potrivit anexelor de la L 333/2009. (spor conducere, spor dispozitiv). Celelalte sporuri? de ex. fidelitate si conditii vatamatoare? se adauga si acestea? sporul vechime se aplica la salariul de baza astfel obtinut?
in speranta unui raspuns lamuritor, va multumesc.
conf art.12 alin.2 din Legea 330/2009 valoarea coeficientului de ierarhizare 1,00 este de 705 lei la care se adauga sporurile
Coeficientii de ierarhizare nu se aplica din 2010.Salariul de baza va fi cel avut in dec 2009 la care se adaugasporul; de conducere, sporul de vechime ,spor de disp, salariul de merit si dupa caz cuantumul lunar al primei de stabilitate.La acestea se vor adauga alte sporuri in limita a 30 la suta.Acum depinde in ce domeniu bugetar sunteti, si care vor fi in cele din urma normele metodologice de aplicare a legii ,pe ministerul respectiv.