Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine trebuie sesizat pentru masurarea zgomotului in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine trebuie sesizat pentru masurarea zgomotului in bloc?

Cine trebuie sesizat pentru masurarea zgomotului facut langa apartamentul nostru?
Am sesizat DSP-ul si mi-au raspuns ca nu exista cadru legal.
gev, utilizator
Zgomot făcut de cine anume :de vecini cu drujba,de un șantier,de spectacole evenimente publice,de afacerea unei societăți private etc.
Zgomotul este facut de noile casute postale de proasta calitate. Acestea sunt montate pe peretele comun cu sufrageria si trosnesc/bubuie/zdrangane de cate ori se umbla la ele. Am masurat zgomotul cu o aplicatie de telefon si ajunge la 80 decibeli.
gev, utilizator
Nu exista o prevedere legala pentru nivelul de zgomot al acelor casute postale. DSP nu se ocupa cu asa ceva. Singura reclamatie o puteti face la politie, pentru zgomot in sine, fara nivel de masurare, conform legii 61/1991.
[ link extern ]
Daca doriti sa masurati noxa - zgomot si/ sau vibratii puteti contacta o firma specializata (gasiti pe internet si pe site-ul inspectiei muncii, firme autorizate de catre Inspectia muncii ca Servicii externe de prevenire si protectie in domeniul ssm) care efectueaza aceste masuratori si emit buletine de determinare.
In baza buletinelor de determinare emise puteti deschide actiune in instanta impotriva firmei care a montat casutele postale. Nu stiu ce v-a hotari instanta de judecata.
Autoritatea care detine baza tehnica pentru masurarea pragului fonic este comisariatul garzii de mediu