avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote succesorale

Bună ziua! Bunicul meu (vitreg) a intocmit un testament in care mi-a lasat mostenire tot ce avea, dar in posesia careia voi intra in deplinatate (momentan am doar o parte) doar dupa moartea bunicii mele, ea fiind inca in viata in momentul de fata. Ea doreste acum sa vanda casa (care este mentionata si in testament), as vrea sa stiu, din punct de vedere legal, dupa vanzarea casei, ce procentaj sau ce cota mi s-ar cuveni?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Ultima modificare: Joi, 7 Octombrie 2021
Tina.mfv, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:35, 13 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
casa era bun comun cu sotia ?
bunica e de acord cu testamentul?
oricum, mergeti la notar cu bunica si testamentul.
Ultima modificare: Joi, 7 Octombrie 2021
gi-jane2, moderator


gi-jane2 a scris:

casa era bun comun cu sotia ?

Din cate stiu eu, da.


gi-jane2 a scris:

casa era bun comun cu sotia ?
bunica e de acord cu testamentul?
oricum, mergeti la notar cu bunica si testamentul.

Da, este de acord cu testamentul
Dacă este de acord cu testamentul și este dispusa sa renunțe la succesiunea soțului, renunța implicit la rezerva succesorala.
Asta înseamnă, ca în lipsa altor moștenitori rezervatari, dvs veți deveni unic moștenitor al bunicului.


raluk0207 a scris:

Dacă este de acord cu testamentul și este dispusa sa renunțe la succesiunea soțului, renunța implicit la rezerva succesorala.
Asta înseamnă, ca în lipsa altor moștenitori rezervatari, dvs veți deveni unic moștenitor al bunicului.

Va multumesc frumos pentru raspuns! Aparent bunica nu este in totalitate de acord cu testamentul.
Astazi am mers la un notar, singura, mi-a spus ca in acest moment eu am jumatate si bunica tot jumatate. Insa bunica isi sustine ideea ca eu dupa vanzarea casei nu voi primi nici macar un sfert din cat mi se cuvine in mod normal. Ea a investit o suma de bani in casa respectiva care crede ca se va scadea din suma pe care eu trebuie sa o primesc, de asemenea ea sustine ideea ca va primi inca un sfert din jumatatea mea, ceea ce din punctul meu de vedere nu prea are sens, poate gresesc. Maine vom merge impreuna la notar pentru a face actele succesorale si sa lamurim aceasta problema.
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Alte discuții în legătură

Succesiune ciprianron ciprianron buna ziua tuturor! cine ma poate lamuri cu o problema? iata datele problemei: bunicul meu a decedat pe 13 iunie 2007. bunica este in viata . mai sunt si trei ... (vezi toată discuția)
Mostenirea daca exista testament bla bla bla bla buna ziua as avea o intrebare:bunicul meu a decedat si a lasat prin testament totul bunicii mele.tatal meu la fel e decedat deci unicii mostenitori am fi eu ... (vezi toată discuția)
Imobil cu uzufruct viager. este posibilă vânzarea lui dacă există această clauză? IAndra04 IAndra04 Buna. Explic din nou pe scurt situatia pentru cine nu stie. Exista o mostenire,un imobil,la care sotul meu este nudul proprietar si matusa lui este ... (vezi toată discuția)