Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune fara drept
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune fara drept

Buna ziua.
Vreau sa intabulez pamanturile bunicei mele insa am urmatoarea problema.
Bunica a avut un frate mai mare cu 16 ani decat ea iar cand a venit colectivizarea, acesta a vrut partea de la parintii lor pentru a intra in colectiv. Bunica era minora la data respectiva asa ca jumatatea ce i se cuvenea a ramas pe numele mamei ei (strabunica). Cealalta jumatate i-a dat-o fratelui ei la vremea respectiva.
Problema este ca titlul de proprietate este pe numele strabunicei iar la mostenitori apare si bunica si fratele ei( ambii fiind decedati).
Toate impozitele de la revolutie le-am platit noi, acestea venind pe numele bunicei.
Acum cand am fost sa ne intabulam am descoperim ca trebuia facuta succesiunea intre bunica si fratele ei pe jumatatea ce i-a ramas bunicei. Fratele ei fiind intabulat pe jumatatea ce i-a dat-o atunci. Iar cat a trait intelegerea a fost respectata. Problema este ca mostenitorii lui ( copiii) vor parte si din jumatatea ce i-a ramas bunicei mele. Exista vreo cale prin care pot tine intreaga mostenirea de la bunica asa cum a fost intelegerea lor? Multumesc.
Anghelinei03, utilizator