avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ma poate obliga angajatorul sa particip la in curs de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ma poate obliga angajatorul sa particip la in curs de comunicare ...

Ma poate obliga angajatorul sa particip la in curs de comunicare în condițiile în care la cursuri/workshop trebuie sa se prezinte cèrtificat verde, iar eu nu sunt vaccinata, și nu am trecut prin boala. Ma poate obliga sa plătesc în test PCR ca sa particip la un curs la care nu vreau? Am inteles ca daca se da o OUG în sensul obligarii vaccinarii tuturor angajatilor aceasta este neconstitutionala căc liimitarea libertăților trebuie făcută prin lege organică trecuta prin parlament. Parca se putea verifica pe internet prin CNP și număr de telefon dacă o persoană este vaccinata. CNP ul il au, numărul de telefon il au in baza de date de la personal.
Cel mai recent răspuns: giornonoi2 , utilizator 08:30, 22 Octombrie 2021
Nu se poate emite OUG in conditiile politice actuale.... i-ati explicat angajatorului ca nu detineti certificat verde?
Ultima modificare: Vineri, 22 Octombrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu ma crede. Am fost programată prin martie și nu m-am sus, până ieri era pe platforma vaccinare, în contul meu, și programabile ratate și re-programarile anulate, dar nu am avut prezența de spirit sa copiez, sa printez, iar astăzi, nu mai apare nimic în contul meu. Am făcut print screen la ecranul care arată că nu am certificat verde,

Cornel Vasile a scris:

Nu se poate emite OUG in conditiile politice actuale.... i-ati explicat angajatorului ca nu detineti certificat verde?

~ final discuție ~