Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat?
Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt pensionat caz de boala gradul 3.Intrebarea mea este cand pot iesi la pensie anticipat?
va rog frumos sa ne dati anul nasterii,luna nasterii,sexul
anul nasterii=1952,luna octombrie,sex masculin
1. Stagiul de cotizare cuprinde si perioada 2003 -2010 pensionare pentru grad de invaliditate 3?

Din datele furnizate ar reiesi ca puteti beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu Octombrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic
in perioada 2003-2010 nu am lucrat
Va puteti pensiona anticipat partial incepand cu Octombrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani., intrucat la stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate partiale nu se au in vedere perioadele in care asiguratul a beneficiat pensie de invaliditate.