Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternal (prenatal) - cu ce data pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternal (prenatal) - cu ce data pot beneficia de el?

Buna ziua, am o intrebare va rog, daca ma puteti sfatui.
Fiind PFA, am incheiat pe 25 mai contract cu FNUASS pt concedii si indemnizatii.
Data probabila a nasterii este 12 ian. 2022.
De la CASMB imi tot dau raspunsuri contradictorii doamnele, in principiu ca nu pot lua decat din decembrie concediul maternal, desi la data de 25 noiembrie, s-ar implini 6 luni (am calculat 130 zile lucratoare)
Din aceasta lege inteleg ca as putea lua concediul si de pe data de 25 noiembrie cum mi-as dori:
___________________________
Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate din 05.01.2018 Parte integrantă din Ordin 15/2018
Monitorul Oficial, Partea I nr. 31 din 12 ianuarie 2018, SECŢIUNEA a 3-a Stagiul de asigurare, Art. 6.

(2) În cazul în care nu au fost realizate venituri în ultimele 6 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical, stagiul de asigurare se consideră realizat dacă prin însumarea perioadelor din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezultă un număr de zile de stagiu de asigurare cel puţin egal cu numărul total de zile lucrătoare din ultimele 6 luni anterioare producerii riscului.

Exemplul nr. 2 - Situaţie în care nu există 6 luni integrale de stagiu de asigurare

luna________12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
zile lucrătoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 22 20 21
zile de stagiu 10 19 16 10 13 5 21 22 10 22 20 16
În acest caz se ia în considerare perioada ultimelor 6 luni anterioare producerii riscului (lunile 1-6).
Numărul total de zile lucrătoare din această perioadă este de 126 de zile, iar numărul de zile de stagiu este de 111 zile.
Diferenţa este de 15 zile.
În acest exemplu, pentru a completa stagiul de asigurare necesar de 126 de zile se iau în calcul 15 zile de stagiu de asigurare din lunile 7-12 (5 zile din luna 7, respectiv 10 zile din luna 8). Astfel se constituie stagiul de asigurare necesar pentru deschiderea drepturilor la concedii şi indemnizaţii.

______________________________

Ce sa fac in acest caz, in care legea spune una si doamnele de la CASMB spun altceva? Dansele nu imi dau email, ma suna sau imi raspund la telefon fara sa se prezinte deci nu pot dovedi raspunsurile contradictorii pe care le primesc...
Sau interpretez eu gresit legea, este diferita pentru salariati si PFA?
Multumesc!
anca_ro, utilizator