Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost sunat azi de către angajator să-mi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost sunat azi de către angajator să-mi trăsmită că de ...

Am fost sunat azi de către angajator să-mi trăsmită că de mâine nu mai are nevoie de mine. Este posibil așa ceva fără preaviz ?
Bună ziua,

Dacă aveți un Contract individual de muncă, bineînțeles că nu se poate proceda la o concediere printr-un simplu apel telefonic. Orice concediere, din motive imputabile angajatului, necesită o procedură de cercetare disciplinară, cu convocarea dvs. și acordarea posibilității de a vă apăra în această procedură (comunicarea motivului sau motivelor, posibilitatea de a veni însoțit de un avocat, etc.).
Mergeți la serviciu, în continuare, iar dacă vi se îngrădește acest drept sau accesul, faceți plângere la ITM.
Dacă, totuși, veți primi o decizie de concediere, ar fi benefic să vă consultați cu un avocat, pentru a stabili care sunt șansele dvs. de reușită (în raport de ce scrie în decizie), precum și pentru a redacta acțiunea corespunzător și a vă reprezenta în instanță.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius
„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat, Avocat
Sunt anumite situații în care un c.i.m. poate inceta fără preaviz...trebuie sa ne indicați ce articol din Codul muncii s-a mentionat in decizia de încetare a raportului de muncă.

Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna seara
De cand sunteti angajat la acea firma?

Florin Cioca a scris:

Buna seara
De cand sunteti angajat la acea firma?

Bună ziua, din August anul acesta.
In acest caz nu are relevanta data angajării.