avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avem un titlu de proprietate pe numele a 3 surori ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avem un titlu de proprietate pe numele a 3 surori decedate Noi, ...

Avem un titlu de proprietate pe numele a 3 surori decedate
Noi, urmasii,dorim sa facem un PARTAJ AMIABIL ,ponderat,cu suprafete de teren deja impartite dupa dorinta lor si date in arenda pe numele fiecareia dintre ele.
Mentionez ca avem si 3 adeverinte de la primarie cu terenurile aferente celor 3 surori dupa care platim si impozit.
Putem face acest partaj la un notar,ca dupa aceea sa mergem fiecare sa adaugam partea lui de teren la actele de mostenire deja elaborate?
Noi suntem 5 urmasi(2+2+1)
Ultima modificare: Vineri, 10 Decembrie 2021
niculina55, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:31, 12 Decembrie 2021
Nu.
Dacă ați dezbătut deja cele 3 succesiuni, urmașii fiecărei surori trebuie sa se adreseze aceluiași birou notarial și cu titlul de proprietate, sa solicite suplimentarea masei succesorale.
Abia după ce aveți certificatele de moștenitor suplimentare și după ce le intabulati, puteți încheia partajul.
Daca MOSTENIREA SUPLIMENTARA SE REALIZEAZA PRIN IMPARTIRE IN MOD EGAL SI TAXELE NOTARIALE LA FEL,ma tem ca nu vor mai veni,dupa aceea, la partaj(desi pana acum se accepta partea mea mai mare conform intelegerii anterioare
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Decembrie 2021
niculina55, utilizator
Atunci, faceți partajul în instanță.
Asa cum ați expus dvs lucrurile, inseamna sa o luați invers decât e logic și legal.
Înțeleg ca a fost deja dezbătută succesiunea după fiecare sora și nu au fost incluse acele terenuri.
În momentul de față dețineți acel titlu de proprietate, pe numele a 3 surori decedate și neavând un act de proprietate care sa cuprinda acele terenuri si sa ateste calitatea de mostenitori, nu puteți încheia partajul.
Deci ordinea corecta este ca moștenitorii fiecărei surori saa obțină un supliment la certificatul de moștenitor inițial, sa întocmiti documentațiile cadastrale pentru terenuri, după care sa faceți partajul.
Taxele notariale se calculează în funcție de valoarea cotei indivize de 1/3 din terenuri.
Dacă este mai mare decât valoarea masei succesorale dezbătută inițial, va costa mai mult.
Nu am inteles LA CE SE REFERA ultima fraza . Oricum pe mine ma intereseaza terenul, nu taxa
Legal poate,dar. logic nu mi se pare! Din moment ce noi avem deja terenul impartit'' neoficial' adica'[cu o declaratie stampilata totusi de o primarie ,pe stampila scrie ''Guvernul ROMANIEI]
Nu putem sa impartim UN BUN AL FAMILIEI NOASTRE asa cum vrem NOI? {mai ales ca din documente reiese ca suntem clar mostenitori},daca venim toti si semnam ca suntem de acord.CE TREABA ARE STATUL,SAU ALTII CUM IMPARTIM NOI?
SCUZE,NU VREAU SA VA OFENSEZ,dar nu inteleg de ce sa fac actiune judecatoreasca daca noi suntem de acord?

Altfel,daca facem intai mostenirea cu 1/3,nu sunt sigura ca mai pot recupera partea cea mare a mamei,adica sa-i adun sa dea inapoi din ce au luat..
Ați afirmat ca
"Daca MOSTENIREA SUPLIMENTARA SE REALIZEAZA PRIN IMPARTIRE IN MOD EGAL SI TAXELE NOTARIALE LA FEL,ma tem ca nu vor mai veni,dupa aceea, la partaj(desi pana acum se accepta partea mea mai mare conform intelegerii anterioare"

Și eu v-am spus ca dacă dezbaterea succesiunii inițiale a costat x lei, suplimentul nu va costa la fel.
Taxele pe care le-ati plătit la dezbaterea succesiunii au fost calculate la valoarea bunurilor pe care le-ati declarat atunci.
Acum, moștenitorii fiecărei surori solicita suplimentarea masei succesorale cu cota indiviza de 1/3 din acele terenuri.
Deci taxele privind eliberarea suplimentului se vor percepe la valoarea de 1/3 din terenuri.
Dacă nu vor vrea sa participe ulterior la partaj, fiindcă actul de partaj trebuie semnat de toți, va trebui sa va adresați instantei.
Partajul se încheie fie prin act autentic notarial, fie prin hotărâre judecătorească.
Restul înțelegerilor sunt egale cu zero.
Pot sa poarte și stampila de la Haga.
Ca sa împărțirii ceva, în primul rand trebuie sa aveți, sa fiți proprietari.
Iar calitatea dvs de proprietari se atesta cu certificatul de moștenitor suplimentar.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Decembrie 2021
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Avem un titlu de proprietate pe 8 ha terenuri pe numele a trei ... niculina55 niculina55 Avem un titlu de proprietate pe 8 ha terenuri pe numele a trei surori decedate la aceasta data. Cum putem face iesirea din indiviziune pe cale amiabila,noi ... (vezi toată discuția)
Care este procedura? cositel94 cositel94 Buna seara! am o nelamurire in legatura cu o problema. Avem un act de proprietate pt terenurile intravilane pe numele trabunicului meu, care practic impartise ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar fara intabulare? justme1 justme1 Buna ziua, as dori sa fac fac succesiunea dupa moartea parintilor mei (suntem doi frati). Ne-am inteles asupra impartirii si am mers la notar, cu toate actele ... (vezi toată discuția)