Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara In urma cu multi ani am construit o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara In urma cu multi ani am construit o copertina langa ...

Buna seara
In urma cu multi ani am construit o copertina langa casa acoperita cu fibra de sticla ondulata.in 2018 sub greutatea zăpezii a cedat și având asigurare extinsa am primit bani pt refacerea acesteia.nu am mai folosit acel material ,ci tabla lindab mult mai rezistenta .nu este construcție închisă,ci doar acoperiș cu niște stâlpi de susținere .vecina m a reclamat la primărie că am acoperit cu tabla lindab ,și nu am luat autorizație.Va întreb respectuos,pt așa ceva am nevoie de aprobare de la primărie fiind în curtea proprie,nederanjand pe vecini.ei nu au nici o legătură cu acesta.
Va mulțumesc
Exista o lege, a constructiilor, o lege foarte aspra pentru, mai ales pentru lucrarile marunte, si cu restrictii multe, chiar si asupra unor lucrari executate in propria curte. Pentru cele mai multe lucrari posibile a fi executate, este necesara o autorizare din partea autoritatii publice locale, din partea primarului si a directiilor de specialitate, care au astfel monopolul in a decide cine poate si cine nu poate sa miste un pai in propria curte. Si ca regula, fara acceptul primarului nu se poate misca un pai in propria ograda.
Pe de alta parte, verificati si dvs art 11 din Legea 50 1991 si vedeti daca este incidenta vreo derogare. Dupa parerea mea, la copertine, este important sa nu se schimbe forma, nu si materialul din care este realizata copertina, insa, mai verificati si dvs ...

Articolul 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
a) reparații la împrejmuiri, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
b) reparații la acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora;
c) reparații și înlocuiri de tâmplărie interioară;
d) reparații și înlocuiri de tâmplărie exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei, inclusiv în situația în care se schimbă materialele din care sunt realizate respectivele lucrări;
e) reparații și înlocuiri de sobe de încălzit și ale coșurilor de fum aferente;
f) tencuieli, zugrăveli, vopsitorii, placaje și alte finisaje interioare, precum și pardoseli interioare;
g) reparații la tencuieli, zugrăveli, vopsitorii, placaje și alte finisaje exterioare, dacă nu se modifică elementele de fațadă și culorile clădirilor;
h) reparații sau înlocuiri la instalațiile interioare, precum și reparații la branșamentele și racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcțiilor, în limitele proprietății;
i) montarea sistemelor locale de încălzire și de preparare a apei calde menajere, precum și montarea aparatelor individuale de climatizare și/sau de contorizare a consumurilor de utilități;
j) lucrări de reparații, înlocuiri ori reabilitări, fără modificarea calității și formei arhitecturale a elementelor de fațadă, astfel:
1. trotuare, ziduri de sprijin ori scări de acces, terase exterioare;
2. lucrări de reabilitare energetică a anvelopei și/sau a acoperișului - dacă nu se schimbă sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasă/șarpantă - la clădiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri;
k) lucrări de întreținere periodică și reparații curente la infrastructura de transport și la instalațiile aferente;
n) modificări de compartimentare nestructurală, demontabilă, realizată din materiale ușoare;
o) schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/ desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate;
p) introducerea de rețele și echipamente de comunicații electronice în infrastructurile fizice subterane existente, construite cu această destinație, precum și introducerea de rețele și echipamente de comunicații electronice în infrastructurile fizice interioare existente;
q) lucrări de intervenții în scopul implementării măsurilor necesare conform legislației prevenirii și stingerii incendiilor în vigoare, respectiv executarea instalațiilor specifice prevenirii și stingerii incendiilor, în vederea obținerii autorizației de securitate la incendiu;
r) lucrări de plantare a perdelelor forestiere de protecție și împăduriri pe terenuri degradate;
s) lucrări de construcții funerare subterane și supraterane, cu avizul administrației cimitirului;
ș) lucrări pentru amplasarea de structuri ușoare demontabile pentru acoperirea terenurilor de sport existente sau destinate desfășurării evenimentelor culturale care vor fi realizate în baza unui aviz de amplasare.
(2) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor amplasate în zone de protecție a monumentelor sau în zone construite protejate, care nu sunt monumente istorice clasate sau în curs de clasare, ori dacă acestea nu reprezintă construcții cu valoare arhitecturală sau istorică, stabilite prin documentații de urbanism aprobate:
a) lucrări de reparații și/sau întreținere la construcții existente, care nu afectează volumul, forma clădirii și decorația fațadelor și care nu reprezintă extinderi, demolări sau modificări structurale:
(i) lucrări de investigare, cercetare, expertizare, conservare și restaurare a componentelor artistice ale construcțiilor, cu avizul autorității administrației publice centrale competente în domeniul protejării patrimoniului cultural sau al serviciilor deconcentrate ale acesteia, după caz;
(ii) lucrări de reparații minore la finisaje exterioare cu condiția să se păstreze materialul, culoarea și textura finisajului;
(iii) lucrări de uniformizare a culorii și texturii finisajelor exterioare, în cazul în care aspectul a fost deteriorat prin mai multe intervenții de reparații;
(iv) reparații/înlocuiri de tâmplărie exterioară, cu condiția să se păstreze materialul, forma, dimensiunile golurilor și tâmplăriei;
b) lucrări de reparații interioare la tencuieli, zugrăveli, vopsitorii, placaje, precum și înlocuiri de tâmplărie interioară, cu păstrarea dimensiunii golurilor;
c) lucrări de reparații și înlocuiri la pardoseli;
d) reparații sau înlocuiri la instalațiile interioare;
e) reparații și înlocuiri de sobe de încălzit și ale coșurilor de fum aferente, păstrându-se forma, dimensiunile și materialele acestora;
f) reparații la împrejmuiri, acoperișuri, învelitori sau terase, trotuare, ziduri de sprijin ori scări de acces, atunci când nu se schimbă forma acestora și materialele din care sunt executate;
g) modificări de compartimentări nestructurale, demontabile, realizate din materiale ușoare și care nu modifică concepția spațială interioară;
h) schimbarea de destinație, numai în situația în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/desființare pentru care legea prevede emiterea autorizației de construire/desființare, cu încadrarea în prevederile documentațiilor de urbanism aprobate;
i) lucrări de intervenții în scopul implementării măsurilor necesare conform legislației prevenirii și stingerii incendiilor în vigoare, respectiv executarea instalațiilor specifice prevenirii și stingerii incendiilor, în vederea obținerii autorizației de securitate la incendiu.
Răspunsul este NU, vecina e doar invidioasa
Aproape sigur cand ati construit prima data copertina nu ati avut autorizatie care probabil o obtineati dupa ce va cereau un proiect si o gramada de avize, cam 1/2 din cele necesare unei constructii noi. Si in concluzie vecina putea sa va reclame oricad, erati in aceeasi situatie. Daca aveati autorizatie si schimbati doar invelitoarea era altceva. Deci veti fi chemat la Politia locala cu documentele si daca nu aveti veti primi o amenda si un termen sa intrati in legalitate sau sa readuceti terenul la forma initiala.

gi-jane2, moderator
Nu spune nicaieri ca, la constructia initiala, a avut autorizatie...
De fapt, ce vrea vecina? Cu ce o afecteaza copertina dvs.?