Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cass si cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cass si cas

pe fluturasul de salar apare Cass5.5% si CAS 10.5% care din taxe se vor micsora de la 6.5% la 5.5% avind in vedere ca nici o taxa nu este de 6.5% ??????
depinde unde ai citit asa ceva
modificarea a fost la sanatate de la 6.5 % la 5.5% acum mult timp
multumesc de raspuns dar care este diferenta intre cass si cas pentru ca totusi adunate sunt 16% din salar
cass- sunt asigurarile de sanatate care sunt 5,5%pentru angajati si 5,2%pentru angajator
cas- sunt asigurarile pentru pensii care sunt 10,8% pentru angajati si 18,5%pentru angajator
retinerile tale salariale sunt
cass 5,5%
cas 10,8%
somaj0,5%
impozit salariu 16%
MERSI!
ana & maria a scris:

cass- sunt asigurarile de sanatate care sunt 5,5%pentru angajati si 5,2%pentru angajator
cas- sunt asigurarile pentru pensii care sunt 10,8% pentru angajati si 18,5%pentru angajator
retinerile tale salariale sunt
cass 5,5%
cas 10,8%
somaj0,5%
impozit salariu 16%

Cotele de contributii sunt modificate fata de ceea ce ati postat dvs.

-Incepand cu luna feb 2009 CAS angajator este 20.8% si 10.5% pentru CAS angajat

CASS reprezinta contributia la asigurarile sociale de sanatate
CAS reprezinta contributia la asigurarile sociale