avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG care vrea sa depuna ea cererile contribuabililor ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG care vrea sa depuna ea cererile contribuabililor care doneaza cei 3,5%?

Referitor la declaratia 230 pentru 2021, am inteles din lege ca, incepand cu acest an, ONG-urile pot depune declaratia 230 pe baza unei "situatii centralizatoare a datelor cuprinse in declaratia 230".

Mai exact, cum procedeaza ONG in cazul in care vrea sa depuna ea cererile contribuabililor care doneaza cei 3,5%? Puteti sa-mi trimiteti un model de situatie centralizatorie a declaratiei 230 pe care trebuie sa o completeze ONG? In declaratia 230 depusa de contribuabil la sediul ONG in casuta "Date de identificare a imputernicitulu" se scrie ceva? Imputernicitul este reprezentantul ONG?
Ultima modificare: Marți, 26 Aprilie 2022
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Se mai depune formularul 230 în 2019, sau se completează și se virează lunar în 2018 de către angajator în cursul anului ? prest prest Buna ziua Formularul 230 se mai poate depune in anul 2019 pt.anul 2018? Sau se completeaza formularul in cursul anului si se vireaza de angajator ... (vezi toată discuția)
Formularul 230 - ordinul anaf 52/2012 aniardelean aniardelean Buna ziua, Am câteva nelămuriri şi întrebări referitoare la Ordinul ANAF nr. 52/2012, mai exact referitoare la formularul 230, respectiv: A) Ref. la ... (vezi toată discuția)
As putea redirectiona impozitul pe venit către 2 ong-uri? antonica010 antonica010 Buna ziua . As putea redirectiona impozitul pe venit ( 3,5 % ) in 2 ONG -uri diferite ? Respectiv 2% si 1,5 % ? Multumesc (vezi toată discuția)