avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxele la ANAF pentru PFA infiintat in timpul anului.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxele la ANAF pentru PFA infiintat in timpul anului.

Buna ziua!
As avea cateva intrebari legate de taxele la ANAF pentru PFA infiintat in timpul anului.
PFA-ul meu este infiintat in data de 19.04.2022 la norma de venit.
1. Cum se recalculeaza norma de venit si plafonul?
2. Eu o sa datorez la stat taxe aferente normei de venit si plafonului recalculate la timpul efectiv de existenta al PFA-ului meu? (19.04 - 31.12)
3. Calculul taxelor se incepe de la momentul in care este infiintat PFA-ul?

Stiu ca taxele la norma de venit se compun astfel:
10% din norma de venit
25% din 12 salarii minime brute
10% din 12 salarii minime brute
Ultima modificare: Marți, 17 Mai 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: leonardvlad , utilizator 22:51, 4 Mai 2022
Norma recalculata se face dupa formula :

N.R. = Norma ANAF x nr de zile activitate / 365 zile = Norma x 256 /365 = Norma x 0.701
De la 19.04 - 31.12.2022 sunt 256 zile.

Care e codul CAEN al activitatii si orasul /comuna dvs?


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Norma recalculata se face dupa formula :

N.R. = Norma ANAF x nr de zile activitate / 365 zile = Norma x 256 /365 = Norma x 0.701
De la 19.04 - 31.12.2022 sunt 256 zile.

Care e codul CAEN al activitatii si orasul /comuna dvs?




6202 - Suceava
Norma e 41000
Parca mai era o optiune de a primi o "reducere" la norma de venit daca sunt student, si sunt. (vreo 30%)
Si oare si CAS, CASS intra la recalculare ca si norma?
Reducerea pt student la zi e de 50% .
Deci norma ajustata va fi 1/2 x 41.000 x 256/365 = 14.378 lei

E sub 12 salarii minime deci nu se datoreaza CAS sI CASS .
Doar impozit : 1438 lei
Iar din moment ce termin facultatea? O sa intru automat la norma normala? Sau continui tot anul fiscal cu aceasta norma?

Alte discuții în legătură

Pfa norma de venit cu inceput de activitate in cursul anului andreim28 andreim28 PFA norma de venit cu inceput de activitate in cursul anului La calcularea contributiilor pentru CAS si CASS, in vederea depasirii plafonului de salarii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc platite la ... mirelluta_m2005 mirelluta_m2005 Buna ziua, Va rog sa mi spuneti ce taxe trebuiesc platite la un PFA. Multumesc! (vezi toată discuția)
Buna ziua, am deschis un pfi medical ( sunt medic) in iulie 2021, ... manoleady manoleady Buna ziua, am deschis un pfi medical ( sunt medic) in iulie 2021, am si eu o intrebare .Am încasat 50000 ron pt aceste 6 luni, care ar fi cuantumul taxelor ... (vezi toată discuția)