Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua,am avut un accident ,circulam pe un drum cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua,am avut un accident ,circulam pe un drum cu prioritate,din ...

Buna ziua,am avut un accident ,circulam pe un drum cu prioritate,din partea stanga mi-a iesit brusc in fata o masina care avea stop,dar nu l-respectat,si astfel a provocat tamponarea,rezultand daune materiale la ambele masini.
Am completat formularul de amiabila ,ne-am luat nr.de telefon,urmand ca a doua zi sa i-mi trimita copii dupa buletin asigurare si permis,pentru ca in seara accidentului nu avea buletinul la ea.
A doua zi am vorbit cu ea la tel ca sa -mi mai dea odata nr de asigurare pentru ca nu se intelegea o cifra,urmand incontinuare sa-mi trimita copii dupa acte.
Dupa acest telefon nu a mai raspuns,nici la tel.nici la mesaje .
Intrebare va rog sa imi spuneti daca mai pot face ceva sau nu.
Va multumesc anticipat.
Mergeti la politie si declarati accidentul. Chiar daca ati depasit cele 24 de ore si veti lua amenda. Presupun ca vreti sa va reparati masina pe asigurarea vinovatei si nu vreti sa circulati cu masina avariata.
Articolul 79
(1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezența;
b) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
[ link extern ]
Amenda si suspendarea permisului!
Mai insistati la acea persoana, nu are sens sa ramaneti amandoi fara permis.
persoana care a deschis acest topic nu are cum sa ramina fara permis, cel mult o amenda pentru nedeclararea accidentului in 24 de ore.
Mare greșeală. Cunosc și eu mai multe cazuri de acest gen, vinovații întotdeauna femei, care nu au tot ce le trebuie, "ne întâlnim mâine", etc., după care nu mai recunosc nimic. Nu vreau ca mesajul să aibă o tentă misogină dar noi, bărbații, uneori prea suntem naivi, în dorința de a fi amabili.
Mergeți la poliție, plătiți amenda, și probabil că o să reparați mașina pe banii dvs.

Brandiu Silvestru a scris:

Buna ziua,am avut un accident ,circulam pe un drum cu prioritate,din partea stanga mi-a iesit brusc in fata o masina care avea stop,dar nu l-respectat,si astfel a provocat tamponarea,rezultand daune materiale la ambele masini.
Am completat formularul de amiabila ,ne-am luat nr.de telefon,urmand ca a doua zi sa i-mi trimita copii dupa buletin asigurare si permis,pentru ca in seara accidentului nu avea buletinul la ea.
A doua zi am vorbit cu ea la tel ca sa -mi mai dea odata nr de asigurare pentru ca nu se intelegea o cifra,urmand incontinuare sa-mi trimita copii dupa acte.
Dupa acest telefon nu a mai raspuns,nici la tel.nici la mesaje .
Intrebare va rog sa imi spuneti daca mai pot face ceva sau nu.
Va multumesc anticipat.

probabil că o să reparați mașina pe banii dvs.

probbail ca nu