Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Va scriu în speranța ca ma puteți ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Va scriu în speranța ca ma puteți îndruma in ...

Bună ziua,
Va scriu în speranța ca ma puteți îndruma in următoarea problema.
Lucrez din 1993 in sistemul bugetar/restaurant
1993 paznic
1995 schimbata încadrarea conform unei decizii a conduceri , se regăsește notat în cartea de munca în meseria de Ospatar
2007 am fost din nou promovat în funcția de Sef de Sala în urma unei decizii emisa de conducerea unității, am urmat un curs de calificare se regăsește notat în cartea de munca.
În 2012 primesc o noua decizie pentru funcția de șef de sala cu codul COR 343401.
Pentru toate aceste promovări exista decizii emise de conducerea din aceea vreme notate în cartea de munca
Sunt absolvent de liceu fără bacalaureat cu specializarea de Tehnician în Industria Alimentara și certificate de specializare în Ospatar și Sef de Sala.
Acum serviciul resursele umane și conducerea îmi emit o noua decizie provizorie pentru a îndeplini și funcția de barman pe un singur contract de munca, cerând lămuriri îmi comunica verbal ca eu nu sunt și nu am fost niciodata încadrat ca Sef de Sala ca acele decizii nu au nici o valoare, ca nu am susținut concurs pentru ocuparea postului de Sef de Sala și sunt doar Ospatar.
La aceasta data în instituție este în derulare concurs pentru ocuparea maai multor posturi printre care și Sef de Sala Restaurant, la întrebarea mea de a mi depune dosarul la concurs mi a fost comunicat ca nu pot pentru ca nu am bacalaureatul
De legea Educației Naționale nr.1/2011 nu a auzit.
Întrebarea mea este: pot depune dosarul și susține examen pentru funcția de Sef de Sala cod COR 343401 fără bacalaureat
Și unde ma pot adresa pentru lămuriri cu deciziile emise și trecute în Carnetul de Munca, extras din Revisal nu am pentru ca nu vor sa îmi dea .
În aceasta unitate sunt extrem de multe probleme, întotdeauna am fost postați 8 ore, 5 zile pe saptamana ,noi lucram și sâmbătă și duminică, nu primim libere sau alte compensatii, zilele de sărbători legale plătite nu sunt acordat niciodata.
Noi lucram de multe ori chiar și 21/22 ore continuu.

Cu respect,
Puteti depune dosarul și susține examen pentru funcția de Sef de Sala cod COR 343401 fără bacalaureat , doar in situatia in care in procedura de organizare a concursului este mentionat ca si conditie specifica acest lucru.
@Cornel Vasile, m-ati pierdut.
Adica in procedura de organizare a concursului sa fie mentionat ca participantii trebuie sa NU aiba bacalaureat? sau cum?
Daca in procedura sunt mentionate studii liceale absolvite cu diploma de bacalaureat, dvs nu puteti sustine examenul
In procedura de organizare a concursului sa fie mentionat ca participantii trebuie sa aibă fi absolvit liceul cu sau fără bacalaureat
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc pentru răspunsurile oferite.
Anunțul de pe gov.ro suna asa:
2 posturi sef formație muncitori gr.II
-bucătar sef/sef de sala
-studii medii și calificare în domeniu
- vechime în domeniu minim 5 ani
Al doilea anunț al concursului afișat pe site ul restaurantului este asa:
Sef formație muncitori gr.II, bucătărie bucatar sef/sef de sala
Studii medii +
Calificare
Și perioada de proba de 120 zile
Va mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

In procedura de organizare a concursului sa fie mentionat ca participantii trebuie sa aibă fi absolvit liceul cu sau fără bacalaureat

Cristiana9070, utilizator