Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Este legala montarea unei camere de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Este legala montarea unei camere de supraveghere pe ...

Buna ziua!
Este legala montarea unei camere de supraveghere pe scara blocului de catre un singur locatar (in dreptul usii lui)?
Daca este orientata spre usa sa si nu surprinde proprietatea altuia si nu incalca dreptul altuia la viata privata, nu ar fi problema ptr ca isi supravegheaza propria locuinta. Evident ar trebui sa aiba documentele specifice montarii acestor dispozitive de supraveghere video si sa fie instalate de cineva autorizat.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu e pe scara blocului si nici la intrare in bloc s-a specificat ca este in dreptul usii lui. Asa cum fiecare isi monteaza alarma sau alte dispozitive de securitate in propriul apartament este posibil ca acea camera sa faca parte din sistemul montat de firma specializata pentru supravegrerea propriiei usi de acces a proprietatii.
pe scara blocului

Scara blocului este cake de acces respectiv parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe aspectul si destinatia partii comune de condominiu fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Mai mult ,instalarea de sisteme de supraveghere obliga parcurgerea unei proceduri legale,sa fie instalata de operator economic acreditat IGPR cu licenta
SM LEGAL CONSULT a scris
Nu e pe scara blocului

afirmatie care este in contradictie evidenta cu precizarea initiatorului topicului
montarea unei camere de supraveghere pe scara blocului
~ Conținut șters la cerere ~