avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Parcare sector 3, prioritate loc dsp
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Parcare sector 3, prioritate loc dsp

Buna ziua, sunt posesorul unei autorizatii de parcare in sector 3, de curand am dat apartamentul unde se afla locul de parcare in chirie, si le-am zis chiriasilor sa foloseasca locul meu de parcare pentru care achit impozit la zi. Am o problema cu un vechin care parcheaza abuziv pe locul meu, si se cearta cu chiriasii mei ca cica ei nu au mai mult drept decat el sa prcheze acolo, ca cica ei nu au voie sa parcheze pe locul ala, ci doar eu cu masina numarul careia e in autorizatie am prioritate. Poate cineva sa imi zica, daca e obligatoriu sa parcheze doar masina din autorizatie, sau eu pot sa am un consens cu chiriasii mei. Nu gasesc nicaieri un raspuns la aceasta situatie.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 07:27, 5 August 2022
~ Conținut șters la cerere ~
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe contractul dvs e trecut numărul de înmatriculare al mașinii care are privilegiul de parcare. Nu puteți face contract de comodat fiindcă nu aveți vocație de a contracta. Tot ce puteți face e să renunțați la parcare în favoarea chiriașului. Pentru lămurire, citiți cu atenție documentul de atribuire
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
E adevarat ce ziceti, dar nu masina are contract, ci proprietarul masinii. Ca parcheaza sau nu masina cu numarul respectiv e treaba lui, vecinul nu are nici un drept de a parca acolo. Proprietarul este indreptatit sa faca "scandal" daca e altcineva pe locul sau de parcare, in nici un caz vecinul. Proprietarul poate face reclamatie la politia locala ca i s-a incalcat acest drept. El plateste impozit pentru acel autoturism la primaria sectorului 3.

"Art. 4 Pentru a putea obține un loc de parcare în parcările de reședință prin oricare
dintre cele două modalități de atribuire prevăzute la art.2, lit.e, solicitanții trebuie să
îndeplinească următoarele condiții generale:
1. În parcările de reşedinţă se vor atribui locuri de parcare numai proprietarilor/
utilizatorilor de autoturisme. Deţinerea unui autoturism în proprietate sau în folosinţă
este condiţie obligatorie pentru a participa la procedura de licitare/ atribuire a locurilor
de parcare din parcările de reşedinţă. Indiferent de modalitatea de deținere, este
obligatoriu ca pentru mijlocul respectiv de transport, impozitul să se datoreze către
bugetul local sector 3, în baza prevederilor codului fiscal și să fie înregistrat în
evidențele fiscale ale DGITL Sector 3.
2. Persoanele fizice solicitante a locurilor de parcare trebuie să aibă domiciliul/ reședința,
dovedite cu documente (B.I./C.I.), în imobilele care au arondate locurile de parcare
care sunt solicitate."

Similar acestui argument, orice detinator de astfel de loc de parcare, pentru care plateste taxa (si impozit pe masina), poate sa lase pe oricine, prieten sau ruda venit in vizita sa utilizeze locul sau de parcare.

Singura posibilitate de a-si pierde dreptul de parcare acolo este :
"Art. 29
(4) În cazul înstrăinării imobilului, locul de parcare devine liber și va fi atribuit cu
respectarea prevederilor prezentului Regulament."

Nu exista nici o interdictie daca se inchiriaza.
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 31 Iulie 2022
latka, utilizator
Da și nu. Mi-a scăpat un detaliu important: Ați văzut o decizie de atribuire? Nu este nici un contract. Este drept că am uitat să menționez că mașina chiriașului trebuie înmatriculată la adresa de reședință. În rest acest transfer e posibil.
Ultima modificare: Duminică, 31 Iulie 2022
adriandimitriu, utilizator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sincer, nu cred ca acel chirias trebuie sa-si inmatriculeze masina la acea adresa (sa zicem ca e student si conduce masina parintilor) . Regulamentul privind atribuirea locului de parcare nu are mentiuni atit de drastice.

Alte discuții în legătură

Legea parcarii de resedinta (sau despre parcarea de la bloc, in general) Catalinozaurusrex Catalinozaurusrex Buna ziua! Despre legea parcarii de unde pot afla mai multe? Separe ca \"madamele\" de la administratia financiara, parcari, salubritate, hingheri si pe ... (vezi toată discuția)
Drept parcare pe spatiul public din fata complexului rezidential DanutCaragata DanutCaragata Buna ziua, Locuiesc intr-un ansamblu rezidential format din 4 blocuri. Pe trotuarul din fata, au fost rezervate locuri de parcare de catre cativa dintre ... (vezi toată discuția)
Lege parcare in fata blocului BlaKy BlaKy Buna ziua, Am tot cautat pe net si nu am gasit legea in vigoare care spune in ce conditii de inchiriaza aceste parcari. Problema este: De cateva zile s-au ... (vezi toată discuția)