Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Ne confruntăm de 2 ani cu 2 probleme: ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Ne confruntăm de 2 ani cu 2 probleme: 1.cresterea ...

BLOC-TULBURARE LINIȘTE PUBLICA
Buna ziua,
Ne confruntăm de 2 ani cu 2 probleme:
1.cresterea unui PAPAGAL in CAMERE de către vecinii de alaturi, chiriași, nu proprietari, programul lui de tipat: toată ziua: 07,30-08----21/22.Le-am spus să-l țină la bucătărie, așa cum face toată lumea.Nu se vrea.Cum sa procedăm să scăpăm de acest disconfort? Sa "pândim" ora de liniște și doar atunci sa sunam la Poliția locala! Dar pe tot parcursul zilei, noi nu trăim??
Sa vorbim cu proprietarii? Și daca nu vor sa se implice, poate de frica sa nu-si piardă chiriașii?
Sa vorbim cu Președintele de bloc+asociația??Ni se pare fără prea multe șanse+ greoi,
2.Tot acești chiriași au un PIAN,(nu exista izolare fonica/antifonare) și lălăie haotic un copil la el.In trecut a fost mai rar, acum iar au reanceput mai des.Si in acest caz trebuie sa stam cu ochii pe ceas daca se întâmplă doar in ora de liniște publica??

Cel mai ACUT este strigătul PAPAGALULUI, un tipat strident, ascutit-hrana pt nervi+stress. Unii mai lucram și de acasă....

Va rugam, cei care știți mai bine legile /cei care ați mai trecut prin situații asemănătoare, dati-ne niste soluții.
Mulțumim anticipat.

P s: Am mai semnalat în trecut o problema aici și ne-ați răspuns, am primit mai multe soluții.Am fost și uimiți și mulțumiți, ne așteptam că poate/daca ne va răspunde un specialist va fi cândva , peste mai mult timp
Bravo +felicitări tuturor celor care va implicati.

O zi plăcută!

7890, utilizator
Folositi-va de prevederile legii 61/1991 si reclamati in scris la politie sau telefonic. Nu exista alta prevedere legala. Asociatia nu are nici o treaba.
[ link extern ]

Altfel nu aveti (va spune mai tirziu userul @ynocentta) decit varianta investirii in izolatie fonica a apartamentului dvs.
latka, utilizator
@latka
izolatie fonica a apartamentului dvs.

Nu este apartamentul lor ,acestia folosesc provizoriu spatiul cu destinatia de locuintya in calitate de chiriasi
Din nou recidivati si incalcati regulamentul forumului,unde se discuta spete nu se manifesta friustrari
@ynocentta
Unde scrie ca este chirias, persoana care a deschis acest subiect ???
Ce am gresit ca am pomenit de izolare fonica ? Nu o recomandati la fiecare postare de genul asta, celui care se plinge de vecini (fie ei si chiriasi ) galagiosi ? E si asta o rezolvare a spetei, nu ?
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Nu sunt frustrat ca ati propus-o, daca asta e problema, bine ca nu se mai masoara pragul fonic.
latka, utilizator
Merci pt răspuns.Cel puțin disconfortul cauzat de papagal s-ar putea încadra la art.25??
Aici, la acest art,25 nu e prevăzuta ora de liniște și e vorba chiar de un strigăt deranjant, cum e textul legii
Dați -mi, va rog, un răspuns, daca am înțeles bine.N-as vrea sa pornesc un 'razboi" inutil, sau chiar sa mai plătesc eu vreo amendă că am "deranjat" autoritățile......

latka a scris:

Folositi-va de prevederile legii 61/1991 si reclamati in scris la politie sau telefonic. Nu exista alta prevedere legala. Asociatia nu are nici o treaba.
[ link extern ]

Altfel nu aveti (va spune mai tirziu userul @ynocentta) decit varianta investirii in izolatie fonica a apartamentului dvs.

Incercati cu pct. 26, cel mult nu va ia in seama, nu va amendeaza. Altfel, urmati metoda recomandata de @ynocentta, izolati-va fonic apartamentul.