Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... W-8BEN E vs W-8BEN
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

W-8BEN E vs W-8BEN

Buna ziua,

Lucrez part time in domeniul IT cu un client din SUA si am o nelamurire W-8BEN vs W-8BEN E.

W-8BEN este destinat persoanelor fizice ? Daca merg pe varianta asta, cum as putea sa imi declar veniturile obtinute in strainatate ? Formularul 201 - declaratia privind veniturile realizate din străinătate, cu optiunea profesii libere ? Ar fi legal si corect sa procedez asa ? In contextul in care e vorba despre ceva recurent.

W-8BEN E ar fi varianta pt PFA? Eu am si un PFA in Romania pt consultanta software (exact ce profesez cu clientul din SUA).

Clientul face platile intr-un cont escrow uramand ca eu in baza unui comision sa ii transfer intr-un cont ori al meu persoana fizica, ori PFA, caz in care ar trebui sa emit niste facturi iar transferul sa se faca in baza facturilor (asa cred).

Care ar fi diferenta intre un PFA in sistem real si Persoana fizica - venituri realizate in strainatate din profesii libere ?
Tot ce imi doresc este sa imi platesc taxele cat mai simplu si legal posibil. Nu am mai lucrat cu clienti din SUA direct, doar indirect prin firme din Ro, iar cerinta lor sa completez unul dintre aceste formulare sa imi poata pune toti banutii fara sa retina o parte pt impozitul lor m-a lasat confuza.

Multumesc mult pt ajutor !
Maria
mlauras, utilizator