avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca: 1. In cazul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca: 1. In cazul angajatilor care ...

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca:
1. In cazul angajatilor care au depozite la banca, daca se depaseste din dobanzi plafonul celor 6 sau 12 salarii, mai platesc iar CAS sau/si CASS?
2. In cazul pensionarilor, daca se depaseste acelasi plafon, se plateste CAS si CASS?
3. Depasirea plafonului se refera la castigul din dobanzi din valoarea bruta sau dupa ce se impoziteaza cei 10%.

Va multumesc

Alte discuții în legătură

Cass venituri din dobanzi Eliana11 Eliana11 Buna ziua, Am inteles ca daca sunt pensionar si incasez dobanzi din depozite bancare peste plafonul de 12 salarii minime brute trebuie sa depun declaratia ... (vezi toată discuția)
Cas și cass la venituri din dobinzile titlurilor de stat Punctulet Punctulet Buna ziua, Daca as obtine venituri din dobinzile titlurilor de stat care sunt neimpozabile, trebuie sa platesc CAS CASS daca dobanzile anuale nu depasesc ... (vezi toată discuția)
Taxe venituri extrasalariale claudius022 claudius022 Buna ziua, Ma puteti ajuta cu informatii cu privire la taxele pe veniturile extrasalariale? Sunt angajat full time (programator) iar pe langa asta am si ... (vezi toată discuția)