avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Va rog sa ma ajutati. Cunosc o persoana cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Va rog sa ma ajutati. Cunosc o persoana cu hidrocefalie, incadrata ...

Va rog sa ma ajutati. Cunosc o persoana cu hidrocefalie, incadrata in certificat handicap grav . permanent(e amica mea) Potrivit criteriilor din 2007 o persoana cu handicap grav , la afectiuni neurologice
[ link extern ] )
[ link extern ] .

Intensitatea afectării funcţiei
motorii face imposibilă
desfăşurarea oricăror activităţi
profesionale, activităţi
cotidiene, de autoîngrijire,
autogospodărire;
În cazul persoanelor cu
parapareze forte, paraplegii,
fără afectarea funcţiilor
intelectuale (în situaţii
particulare) este posibil şi
indicat acces pentru prestarea
profesiunilor cu pregătire
superioară, activităţi legate
de pregătirea intelectuală, în
ritm liber, beneficiind de
asistent personal

[ link extern ]

eu o cunosc pe amica mea, are handicap grav, se poate deplasa doar cu un cadru , dar vorbeste si totusi aceste criterii o pun in imposibilitatea de a face ceva.....ORICE, INDIFERENT CE AR FI ZICE SCUMPA DE LEGE. Care este solutia in cazul asta? Personal, consider aberanta legistlatia asta.. si limitativa .(parerea mea)

Alte discuții în legătură

Incadrare in grad de handicap carleta carleta Buna ziua, Tatal meu este diagnosticat cu dementa Alzheimer forma severa,am fost la DGASPC Bacau cu scrisoare de la comisie in care este specificat ... (vezi toată discuția)
Persoanele incadrate in gradul 3 de invaliditate nu mai pot beneficia de grad de handicap accentuat? Cocoara Beatrice Cocoara Beatrice Buna ziua, Am rugamintea de a ma ajuta cineva sa clarific urmatoarea problema. Am fost incadrata in gradul de handicap accentuat(martie 2011) data la care ... (vezi toată discuția)
Dreptul la munca al persoanelor cu handicap mamana mamana Buna seara.Vin cu o intrebare catre dumneavastra;o persoana incadrata intr-un grad de handicap grav(HIV/SIDA .care vrea sa lucreze pentru a-si suplimenta ... (vezi toată discuția)