Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda oprirea interzisa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda oprirea interzisa

Buna seara, am si eu urmatoarea dilema, la intrarea strazii pe care locuiesc , exista doua indicatoare : - trecere de pietoni si atentionare strada cu circulatie pe ambele sesuri, la aproximativ 50 de metri existe un indicator cu oprirea interzisa si cu semnul aditional de confirmare, la 25 de m de acesta mai exista un semn identic, insa pe strada nu exista semnul de oprire interzisa si cu semnul aditional de incepere. Daca am luat amenda se poate contesta din cauza marcarii incorecte a zonei de oprire?
Nu este marcare incorecta, cele doua indicatoare cu aditionalele de confirmare arata ca zona de oprire interzisa este de la intersectia respectiva pina la urmatoarea intersectie, pe sensul respectiv de mers.

latka a scris:

Nu este marcare incorecta, cele doua indicatoare cu aditionalele de confirmare arata ca zona de oprire interzisa este de la intersectia respectiva pina la urmatoarea intersectie, pe sensul respectiv de mers.

As fi perfect deacord daca nu ar exista marcajul de confirmare, din cate stiu o astfel de marcane trebuie facuta cu marcajul suplimentar de indicarea locului din care incepe oprire intrezisa cat si sfarsitul acesteia , astfel eu pot parca la 5 m de trecrea de pietoni invocand ca la intrare pe strada nu exista astfel de indicator. Cu atat mai mult ca pe partea cealalta la iesirea de pe strada exista indicatorul de trecere , cedeaza pioritatea si oprirea interzisa cu marcajul suplimentar de sfaritul zonei de oprire interzisa.
Ok, atunci contestați în instanță PV de contravenție. Și scrieți ca puteți parca la 5 m de trecerea de pietoni.
Articolul 142
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puțin de 25 m înainte și după acestea;;
f) în intersecții, inclusiv cele cu circulație în sens giratoriu, precum și în zona de preselecție unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanță mai mica de 25 m de coltul intersecției;
latka, moderator

latka a scris:

Ok, atunci contestați în instanță PV de contravenție. Și scrieți ca puteți parca la 5 m de trecerea de pietoni.
Articolul 142
Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puțin de 25 m înainte și după acestea;;
f) în intersecții, inclusiv cele cu circulație în sens giratoriu, precum și în zona de preselecție unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanță mai mica de 25 m de coltul intersecției;

Va multumesc pentru raspuns, va doresc o zi buna si fara amenzi!