Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la marja?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la marja?

Buna seara

Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie:
Daca o I.I. achizitioneaza autoturizme second-hand din strainatate (UE) si pe factura este marcat ca furnizorul aplica regimul special de TVA la marja, eu pot sa deduc TVA-ul? Sau trbuie sa platesc TVA-ul fara sa pot deduce ceva? Sau trebuie sa solicit inscrierea la sistemul regimul marjei de profit si sa platesc numai pe marja de profit?

I.I. a atins plafonul de 300000 lei in luna octombrie asa cum rezulta din Jurnalul de vanzari.

Multumesc

Cu respect,
mihaly.vajda, utilizator