avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună, eu lucrez în bucătărie, și la noi în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună, eu lucrez în bucătărie, și la noi în bucătărie ...

Bună, eu lucrez în bucătărie, și la noi în bucătărie mai lucrez o alta firma de la același patron ,dar face mâncare pentru o firma de avioane ,lucram la aceiași firma dar denumiri diferite ,momentan nu au personal suficient ,ne poate obliga patronul sa facem noi munca și la firma cealaltă și dacă nu vrem ne poate da afara?Mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:43, 28 Ianuarie 2023
Bună seara,

Teoretic nu, însă dacă nu vă ține peste program pentru acest lucru nu văd cum ați putea refuza să faceți ce spune.

Mai așteptați răspunsuri, poate altcineva e de altă părere.


Manuela Rășină a scris:

Bună seara,

Teoretic nu, însă dacă nu vă ține peste program pentru acest lucru nu văd cum ați putea refuza să faceți ce spune.

Mai așteptați răspunsuri, poate altcineva e de altă părere.

Asta e problema ca trebuie sa lucram peste program ,și nici nu se plătesc orele suplimentare.
Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.

Prestarea muncii fără încheierea unui c.i.m. constituie contravenție sancționată de către ITM.

Munca suplimentare nu se poate efectua fără acordul dvs.

Pentru astfel de situații, sesizati ITM-ul.
Sunteți sigură că e vorba două firme cu angajați diferiți și nu un nou client al patronului?

Însă oricum ar fi, urmați sfatul colegului. Nu puteți fi obligați să munciți peste program fără acord și compensare corespunzătoare.


Manuela Rășină a scris:

Sunteți sigură că e vorba două firme cu angajați diferiți și nu un nou client al patronului?

Însă oricum ar fi, urmați sfatul colegului. Nu puteți fi obligați să munciți peste program fără acord și compensare corespunzătoare.

Va mulțumesc pentru răspunsuri îmi sunt de mare ajutor. Mai am o întrebare orele suplimentare cum se plătesc di la cât timp?

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna CristinaManasturean CristinaManasturean Bună seara, Lucrez la o firma unde suntem doar două angajate,colega vrea să plece în concediu de odihna,eu ar trebui să lucrez o saptamana in fiecare ... (vezi toată discuția)
Interpretarea art.119, alin.(1) si (2) si art.120 din codul muncii juhasz janos juhasz janos Buna seara.La 8ore suplinemtare=16ore,norma176ore ..Angajatorul da liber platit (8ore) in urnatoarele 30zile conf.art.119alin.1.La\" art.119alin2:in aceste ... (vezi toată discuția)
"salariu corespunzator" vasile13 vasile13 In sensul articolului 119 din Codul Muncii care este "salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru" ? Compensarea se face ... (vezi toată discuția)