Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Produse second-hand, cum se pot vinde legal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Produse second-hand, cum se pot vinde legal?

Pot cumpara/am acces la mai multe produse second-hand de calitate, problema este ca achizitia s-ar face din piata/bazar unde vanzatorul nu poate oferi nici un fel de document/factura.

Cum as putea sa vand aceste produse legal in Romania, sa pot oferi bon/factura la clienti si sa pot plati taxele necesare la Anaf? Sper ca exista o cale sa pot face asta legal fara smecherii sau alte ocolisuri. Momentan am doar un SRL nou deschis. Sunt dispus sa platesc pentru informatii corecte sau detalii cu pasii care trebuie urmati. Produsele ar fi mai multe tipuri de piese din metal folosite la prelucrarea lemnului.
george-neagu, moderator
produsele le cumparati din Romania?
Pentru inceput sa presupunem ca produsele se afla deja in Romania in posesia unei persoane care vrea sa le vanda legal,
sa pastram presupunerea:
daca vrea sa vi le vanda legal, in Romania, trebuie sa fie insotite de o factura si un certificat de garantie, chiar daca sunt second hand
adriandimitriu, utilizator
Aici este problema, refuz sa cred ca nu exista o metoda de a vinde legal. Sunt niste piese mici din metal pentru prelucrare lemn. Daca le duce la "fier vechi", acolo de ce le poate vinde legal fara factura sau garantie?
legal = impozabil? asta e simplu. e vorba de niste freze, de exemplu?
adriandimitriu, utilizator