Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Asociatiile de Proporietari sunt guvernate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Asociatiile de Proporietari sunt guvernate de legea ...

Buna ziua
Asociatiile de Proporietari sunt guvernate de legea 196/2018 insa un anume aspect intra in contradictie cu Codul Civil.
Care act normativ are intaietate ?
Care aspect intra în contradicție? In principiu legea speciala are intaietate.
latka, moderator
Articolul 654 Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune (1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte. (2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

Proprietar de loc in parking care nu a aderat la Asociatie si nu locuieste in imobil, poate fi obligat la plata cheltuielilor curente pe casa scarii ? In contextul in care accesul in parking se face direct din exterior iar curentul aferent este contorizat individual pe parking.
pop sorin, utilizator
Se aplica legea specială.
Pentru ce mai e prevederea din codul civil cu sintagma ``cu toate acestea...`` ?
E pentru părțile comune exclusive. Pentru alea cheltuielile nu se împart la toți.

pop sorin a scris:

Pentru ce mai e prevederea din codul civil cu sintagma ``cu toate acestea...`` ?