Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat ca nu s-a facut succesiune dupa bunicul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat ca nu s-a facut succesiune dupa bunicul meu.La o succesiune ...

Certificat ca nu s-a facut succesiune dupa bunicul meu.La o succesiune dupa bunica mea, parintii nefacand-o, mi s-a cerut de catre notar certificat ca nu s-a facut succesiune dupa bunicul.Lucrurile stau asa..Bunica titular titlu de proprietate, mostenitoare a sotului, bunicul( asa scrie in titlu).Cand s-a emis acel titlu bunicul era decedat, nu inteleg de ce notarul cere asa ceva.Bunicii au avut 2 copii, baieti, decedati..In viata una dintre sotiile copiilor(nora, mama mea).Mostenitori, cate 2 nepoti de fiecare parte.Nu inteleg cine putea sa faca succesiune dupa bunicul de imi cere notarul asta.
Bunicii au avut vreo casa impreuna sau alte bunuri comune?
Au avut, normal, bunica a mostenit dupa decesul bunicului ce este in titlu , pamant si casa.Ideea ar fi ca nu inteleg de ce cere notarul ca nu s-a facut succesiune dupa bunicul! Din moment ce bunica a mostenit de la bunicul dupa deces ce este in titlu, ce succesiune s-ar fi putut face si cine o putea face dupa bunicul din moment ce era decedat si nu mai exista un act cu ceva al lui? La notar ne-am dus nepotii, mostenitorii, tatii nostri fiind decedati(2 baieti, copiii bunicilor) ei nefacand succesiune dupa parinti.Ce imi scapa mie, nu ne duceam sa facem succesiune dupa parinti daca erau ei in acte si facusera succesiunea dupa bunici?

raluk0207 a scris:

Bunicii au avut vreo casa impreuna sau alte bunuri comune?

nicupiciu, utilizator
Titlul de proprietate este emis doar pentru teren/terenuri. În titlu nu apare casa.
Dacă bunicii au avut împreună o casa sau mai multe construcții, trebuia dezbătută succesiunea după bunic.
De către bunica și copii. Ăștia sunt moștenitorii legali.
Deci, nu are cum sa fie bunica unic proprietar pe construcții, atât timp cât au avut copii.
Titlul de proprietate a fost emis pe numele bunicii, pentru ca probabil bunica a fost cea care a depus cerere de reconstituire în baza Legii 18/1991.
Eu intreb altceva! E normal sa fie mostenitorii bunicului sotia si copiii.A murit bunicul in 85, dupa moartea lui s au emis titluri de proprietate si bunica a devenit titular titlu ca mostenitoare a bunicului..Copiii bunicilor(2 baieti)au murit fara sa faca succesiune, deci am ramas nepotii, 2+2 si mama mea(nora bunicilor).Repet intrebarea, de ce ne cere notarul certificat care sa ateste ca nu s a facut succesiune dupa bunicul? Daca se facea nu ne duceam sa facem succesiune dupa copiii lor, tatii nostri? Spune-mi cine putea sa faca succesiune dupa bunicul? Tata? Fratele lui? E absurd.

raluk0207 a scris:

Titlul de proprietate este emis doar pentru teren/terenuri. În titlu nu apare casa.
Dacă bunicii au avut împreună o casa sau mai multe construcții, trebuia dezbătută succesiunea după bunic.
De către bunica și copii. Ăștia sunt moștenitorii legali.
Deci, nu are cum sa fie bunica unic proprietar pe construcții, atât timp cât au avut copii.
Titlul de proprietate a fost emis pe numele bunicii, pentru ca probabil bunica a fost cea care a depus cerere de reconstituire în baza Legii 18/1991.

nicupiciu, utilizator
Și eu ti-am răspuns, dar nu intelegi: pe titlu sunt trecute doar terenurile.
Bunica e proprietara doar pe terenuri.
Bunica NU e proprietara și pe construcțiile pe care le-a dobândit cu bunicul.
Construcțiile nu apar pe titlul de proprietate, emis la legea 18.

Și cum construcțiile + terenul/terenurile alcătuiesc un întreg, vine întrebarea dacă s-a dezbătut și succesiunea după bunic.
Ca atunci când notarul dezbate succesiunea după bunica, sa cuprindă si cota bunicii din construcții, pe care a moștenit-o de la bunic, în calitate de soție supraviețuitoare și voi sa moșteniți întregul drept de proprietate. Altfel jumătatea bunicului din construcții, rămâne în plop și plopul în aer. Succesiunile se dezbat în ordinea deceselor.
Iar dacă bunicul și Bunica au fost soți, trebuie verificat dacă s-a dezbătut succesiunea dupa cel care a murit primul.
De-aia!

Cine sa o fi făcut?
În primul rand, cei doi copii.
Dar, cum au stat asa, și au apucat sa moara fără sa aibă lucrurile rezolvate, nepoții.
Dvs, nepoții trebuie acum sa dezbateti succesiunea și după bunici și după tata și unchiul dvs.