avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua ! Am si eu intrebare in legatura cu ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua ! Am si eu intrebare in legatura cu furnizorul de energie. ...

Buna ziua !
Am si eu intrebare in legatura cu furnizorul de energie.
Am dat indexul in ianuarie pe data de 23 si in februarie pe data de 21.. un consum de 299 kwh.
A venit factura 388 ron si am sunat la enel sa intreb de ce asa mult..M-am gandit ca,ok, platesc 255 kwh cu pretul de 0.80 ron si diferenta 44 kwh cu 1.3 ron..
Raspuns dumnealor a fost ca neavand o luna intreaga de facturare se percep 1.3 ron pe total consum,respectiv 299 kwh
Este legal cum au procedat enel?
Si chiar daca nu am o luna nu ar fi trebuit sa-mi incaseze 255 cu0.80 ron si 44 cu 1.3 ron?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sa stiu cum sa procedez.
Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Calcul consum mediu lunar 2021 energie electrica eronat bogdan.sb bogdan.sb Buna ziua, am urmatoarea speta, referitor la calcului consumului mediu de energie electrica, pentru anul 2021, pentru un loc de consum (implicit a pretului ... (vezi toată discuția)
Plata enel - consum 4800 kwh cosmin.suciu cosmin.suciu Buna ziua, Am avut apartamentul inchiriat timp de 2 ani, timp in care chiriasii au declarat si au platit cate 3 kWh pe luna, dar au consumat in jur de 200 kWh ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! pentru că fiul meu nu îndeplinea condițiile pentru ... was57 was57 Bună ziua! Pentru că fiul meu nu îndeplinea condițiile pentru cumpărarea unui apartament prin credit ipotecar, am cumpărat eu apartamentul prin credit ... (vezi toată discuția)