Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Clasificarea Nisa pentru magazin virtual online in 2023
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Clasificarea Nisa pentru magazin virtual online in 2023

Odata cu modificarea legislatiei din 2020, clasa NISA 35 nu mai acopera si vanzarea de produse, deci nu protejeaza magazinele virtuale.

"Clasa 35 include în principal servicii care implică administrarea afacerilor, funcționarea, organizarea,
administrarea unei întreprinderi industriale sau comerciale, ca și servicii de publicitate, marketing și
promovare. În sensul prezentei clasificări, vânzarea de produse nu este considerată serviciu."

In acest caz, pe ce clasa ar trebui solicitata o marca? Nu am gasit nimic legat de comert online...
Shareban, utilizator