avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensia de 1500 lei din Romania, primita in Canada.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensia de 1500 lei din Romania, primita in Canada.

Buna ziua,
Pensia de 1500 lei din Romania, primita in Canada, va fi impozitata in Canada?
Din cite am inteles pensiile mai mici de 2000 lei nu sint impozitate in Romania. Exista un acord intre Romania si Canada referitor la scutirea de impozite a acestor pensii?

Va multumesc pentru raspuns.
Ultima modificare: Joi, 30 Martie 2023
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Impozit pe pensia primita din canada DanPol DanPol Sint cetatean roman si canadian, am lucrat peste 20 de ani in Canada si m-am pensionat recent. Acum vreau sa ma reintorc in Romania si sa traiesc din pensia ... (vezi toată discuția)
Impozit pe pensia primita din canada DanPol DanPol Sint cetatean roman si canadian, am lucrat peste 20 de ani in Canada si m-am pensionat recent. Acum vreau sa ma reintorc in Romania si sa traiesc din pensia ... (vezi toată discuția)
Pensia obtinuta din canada se poate scuti de la impozitare in românia? AdrianaRA AdrianaRA Pensia obtinuta din Canada se poate scuti de la impozitare in Romania daca a fost declarata fiscal in Canada, sau se impoziteaza cu 10% tot ce depaseste 2.000 ... (vezi toată discuția)