avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... marcaj CE/ REGULAM. CE 765/2008
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

marcaj CE/ REGULAM. CE 765/2008

Sunt importator de produse din china,produse din material textil pe care le incorporez in alte produse care intra apoi in UE,iar cei de la vama mi au spus ca in conformitate cu Regulamentul CE 765/2008 trebuie sa poarte marcaj CE .
Acest Regulament "zice" asa:
" Autoritățile responsabile cu controalele la frontierele
externe suspendă punerea în liberă circulație pe piața comunitară
a unui anumit produs atunci când efectuează oricare dintre
următoarele constatări:
(a) produsul prezintă caracteristici care, în condițiile unei
instalări, întrețineri și folosiri corespunzătoare, indică
posibilitatea existenței unui risc grav în ceea ce privește
sănătatea, siguranța, mediul sau orice alt interes public
menționat la articolul 1;
(b) produsul nu este însoțit de documentația scrisă sau
electronică cerută de legislația comunitară de armonizare
relevantă sau nu este marcat în conformitate cu legislația în
cauză;
(c) marcajul CE a fost aplicat pe produs în mod fals sau
înșelător."
Din acest articol indicat de cei din vama nu mi reiese decat ca ar trebui sa am un marcaj pe produs ,dar nu marcaj CE din moment ce bunurile vin din China.? Ideea e ca daca nu am marcajul nu mai imi vamuiesc ..

Alte discuții în legătură

Certificat de conformitate raduburcea raduburcea As dori sa stiu care e valoarea juridica a unui certificat de conformitate ( european ) al unei masini sau a unei piese a masinii? (vezi toată discuția)
Etichete gablonturi alinasimona alinasimona Buna ziua , va rog sa ma lamuriti intr-o problema, cit de curind mi-am deschis un magazin , am fost sa iau marfa \"gablonturi \" , si pe eticheta nu scria ... (vezi toată discuția)
Evitarea taxelor vamale si a tva-ului pt importurile din china MirelaRotarescu MirelaRotarescu Buna ziua! 1. Urmarind pe forum discutia privind plata de taxe vamale si TVA pentru comenzile online provenind din China, sa inteleg ca pentru a evita orice ... (vezi toată discuția)