Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie teren fara schita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie teren fara schita

Am achizitionat un teren urmand sa atasam schita la actul de c/v ulterior si acest lucru nu s-a mai produs. Stiind ca nici coordonatele topo nu sunt trecute in textul contractului, tranzactia a fost legala, sau vanzatorul are obligatia sa faca demersurile pentru serviciul topo / sa ma despagubeasca de costuri?
Ați făcut actul la notar?
Da, desigur, doar ca nu sunt trecute coordonatele. Ramasese sa adaugam schita si nu s-a mai intamplat (incredere...). E legala tranzactia?
Da, este legala tranzactia.
Dar nu inteleg cum adica sa atasati schita ulterior la contractul de vanzare.
Documentatia cadastrala este obligatorie la incheierea oricarei vanzari.
Va multumesc frumos pentru raspuns si iertati-ma ca insist, dar nu inteleg foarte bine: daca documentatia cadastrala este obligatorie la incheierea vanzarii, cum mai este legala tranzactia?
Eu m-a referit la legalitatea unei tranzacții încheiată la notar