avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mătușa mi-a făcut mie și lu sorămea testament,noi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mătușa mi-a făcut mie și lu sorămea testament,noi ne-am ...

Mătușa mi-a făcut mie și lu sorămea testament,noi ne-am certat cu ea,testamentul se poate strica in timpul vieții ei,după moartea matusei daca ia a făcut un testament altei persoane sau certificat de moștenitor noi putem ataca suntem strănepoții gradul 4,mătușa are un copil din prima căsătorie,ia e căsătorită a 2 oara nu are copii cine poate ataca testamentul cu certificatul de moștenitor dacă e făcut altei persoane dacă copilul din prima casatoriei nu vine la moștenire.
Care e procedura.
Cel mai recent răspuns: Etsy123 , utilizator 17:51, 15 Mai 2023
Testamentul nu-l poate ataca în instanță alte rude, decât moștenitorii rezervatari.
Testamentul este eficient și produce efectul scontat doar în cazul celor care n-au copii.

Copilul din prima căsătorie este moștenitor rezervatar al mătușei și poate ataca în instanță orice testament făcut de mama sa.
Ultima modificare: Luni, 15 Mai 2023
Dapix, utilizator
După moartea matusei băiatul din prima casatoriei a matusei cît timp are la dispoziție să atace testamentul altei persoane,dacă vrea sa îl atace,noi că strănepoții putem ataca testamentul dacă mătușa mea stricat testamentul a dat la alt cineva.

Dapix a scris:

Testamentul nu-l poate ataca în instanță alte rude, decât moștenitorii rezervatari.
Testamentul este eficient și produce efectul scontat doar în cazul celor care n-au copii.

Copilul din prima căsătorie este moștenitor rezervatar al mătușei și poate ataca în instanță orice testament făcut de mama sa.

pana acuma ziceati ca v-a donat, acuma ziceti ca aveti testament. Matusa poate revoca testamentul oricand si in lipsa unui testament, copilul ei mosteneste tot.
daca e donatie, fiul poate ataca donatia in termen de 3 ani de la deces
Nu am scris de testament azi e unul mâine e altu mătușa face testament cu-i vrea ea,eu cu sora putem ataca dacă a făcut la altcineva,dacă băiatul din prima căsătorie nu ataca în instanță termen de 3 ani de zile sau daca are urmaș poate ataca.
Contractul de donație fara clauza al tatălui dacă sa făcut dezbaterea de moștenire băiatul matusei nu îl poate ataca în instanță.

gi-jane2 a scris:

pana acuma ziceati ca v-a donat, acuma ziceti ca aveti testament. Matusa poate revoca testamentul oricand si in lipsa unui testament, copilul ei mosteneste tot.
daca e donatie, fiul poate ataca donatia in termen de 3 ani de la deces


Matusa poate face ce vrea cu bunurile ei in timpul vietii iar d-voastra si sora nu puteti ataca nimic pentru ca nu sunteti mostenitori rezervatari .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este o lege că strănepoții de sora care după moartea matusei ... Magie1 Magie1 Este o lege că strănepoții de sora care după moartea matusei sa atace in instanță dacă mătușa a scris in testament lasă strănepoților de sora ... (vezi toată discuția)
Certificatul de mostenitor si testamentul silviu35 silviu35 TATAL meu a primit de la o matusa si un unchi o casa cu 250 mp in 1986 unchiul a decedat in 1997 si a ramas matusa. IN 1999 tata a decedat si matusa a spus va ... (vezi toată discuția)
Primăria prin lege are drept pe baza unei petiții făcute de ... Magie1 Magie1 Primăria prin lege are drept pe baza unei petiții făcute de un stranepot de sora sa fac demers la evidența populației să verifice dacă există în ... (vezi toată discuția)