Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare CIM pt motive care tin de persoana ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare CIM pt motive care tin de persoana salariatului

Buna ziua. Incerc sa inteleg exact care sunt pasii pentru a putea desface CIM unui salariat care savarseste abateri repetate. In primul rand cine trebuie sa faca parte din comisie, apoi la cate abateri se poate desface contractul de munca, trebuie sa existe o plangere din partea sefului direct? Sunt amanaunte care nu le gasesc sau nu stiu unde sa caut. Cine ma poate ajuta cu un raspuns? multumesc foarte mult.
Cred ca ar trebui sa angajati un specialist.

Informatii gasiti in Codul Muncii,CCM,Regulament intern si trebuiesc respectate anumite termene.

In primul rand seful ierahic trebuie sa faca o notificare privind abeterea savarsita care are loc,aceasta este in legatura cu munca.
se intruneste Comisia cercetare disciplinara si stabileste gradul de (ne)vinovatie al salariatului functie de care aplica o sanctiune.
tatu2001ro a scris:

Buna ziua. Incerc sa inteleg exact care sunt pasii pentru a putea desface CIM unui salariat care savarseste abateri repetate. In primul rand cine trebuie sa faca parte din comisie, apoi la cate abateri se poate desface contractul de munca, trebuie sa existe o plangere din partea sefului direct? Sunt amanaunte care nu le gasesc sau nu stiu unde sa caut. Cine ma poate ajuta cu un raspuns? multumesc foarte mult.
da, am studiat si eu codul muncii si CCM-ul, numai ca nu este foarte detaliat. ma intrebam oare cate persoane sa faca parte din aceasta comisie si daca conteaza si functiilor lor in cadrul societatii. si de la cate sanctiuni se poate desface si contractul de munca? sanctiunile trebuie sa fie in ordinea din Codul Muncii? destul de complicat pt cineva care nu s-a mai lovit de asta, vrea sa faca totul conform legii si nici nu prea are pe cine intreba. :-/
Sanctiunile se apreciaza in functie de gravitatea faptei...spre ex pt.abateri grave nu se poate da avertisment...in rest e adevarat ca este greu sa faceti totul o.K..ar trebui sa apelati la o consiliere de specialitate.
Comisia e bine sa fie formata din cel putin 3 persoane: una din conducere, una de la resurse umane si consilierul juridic.
Notificarea pt prezentare la comisie se face in scris, pe baza unui/unor referate cu privire la abateri, intocmite in scris de catre superiorul persoanei in cauza, sau de catre o persoana din conducere.
Neprezentarea la comisie se constata printr-un proces verbal.
Se pot audia si martori ( colegi ai persoanei respective).
Persoana in cauza este intrebata despre fapte. Se poate apara, poate propune probe. Da o declaratie scrisa. Daca refuza, se noteaza in procesul verbal. Care va contine si abaterile, incadrarea lor din Codul Muncii si pedeapsa.
Succes!