avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata, Am 53 de ani, 26 de ani de munca in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata, Am 53 de ani, 26 de ani de munca in activitatile ...

Buna dimineata,
Am 53 de ani, 26 de ani de munca in activitatile prevazute la art. 30, alin. (1)., punctul i) din Legea 263/ 2010 modificata prin Legea 197/2021 si o vechime totala in munca de 27 ani.Am absolvit facultatea la zi de 5 ani.Pentru persoanele prevazute la articolul de mai sus ar fi necesar un stagiu de cotizare de minim 30 de ani pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 13 ani , conform art 56 alin 1), litera d). Am conditii pentru a fi pensionat? (27 ani lucrati + 5 facultate =32 ani?)

Va multumesc

Alte discuții în legătură

Buna ziua, daca nu se aplica legea de catre casa de pensii si ... ciprian baranceanu ciprian baranceanu Buna ziua, Daca nu se aplica legea de catre Casa de pensii si societatea la care lucrez,care este calea cea mai rapida de rezolvare? Plangere penala este o ... (vezi toată discuția)
Dosar de pensie//legea 197/2021 DianaG19 DianaG19 Bună ziua, În data de 18.09.2023 am depus dosarul de pensie la limita de vârstă la Casa de Pensii, Rm.Vâlcea pe legea 197/2021. În data de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! topic: respingerea dosarului de pensie speță tatăl ... Mihaela Boată Mihaela Boată Bună ziua! Topic: respingerea dosarului de pensie Speță Tatăl meu a primit respingerea dosarului de pensie. Stagiu total de cotizare realizat ... (vezi toată discuția)