Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare-cumparare

Buna ziua. Doresc sa cumpar de la unchiul meu o casa la tara evaluata dupa grilele notriale in jur de 5o de mii de euro. Deoarece l-am ajutat mult si nu i-am cerut bani, si stie ca nu prea am bani doreste sa imi vanda casa cu 40% mai putin decat grila notariala (suma pentru care pot face dovada platii). Se poate consemna acest lucru intr-o intelegere anterioara, si daca da, la un notar sau la un avocat ? Poate fi interpretata vanzarea ca donatie ascunsa si poate verisorul meu sa atace acest act de vanzare-cumparare in viitor ?
anca1898, utilizator
Atunci de ce nu va donează imobilul? V-ar costa și mai puțin. Decât o vânzare fictiva, pe un preț derizoriu, mai degrabă o donație care reflecta realitatea.
Din cate am inteles donatia este usor de atacat de verisorul meu, care doreste si el casa.
Donația nu se strică, ci se reduce. Si asta într-un anumit termen și dacă ii încalcă varului rezerva succesorala (adica unchiul nu mai are alte bunuri).
Și o vânzare fictiva aveți impresia ca nu se "strică "?
Deoarece l-am ajutat mult si nu i-am cerut bani, si stie ca nu prea am bani doreste sa imi vanda casa cu 40% mai putin decat grila notariala (suma pentru care pot face dovada platii). Se poate consemna acest lucru intr-o intelegere anterioara, si daca da, la un notar sau la un avocat ? Poate fi interpretata vanzarea ca donatie ascunsa si poate verisorul meu sa atace acest act de vanzare-cumparare in viitor ?

nu e donatie si nu e pret derizoriu, Daca va vinde cu un pret mai mic, e tot vanzare, nu e donatie si nici pret derizoriu, mai sunteti si rude, deci cu tata mai mult se admite un pret mai mic.
puteti mentiona in contract o justificare pt acest pret mai redus,

taxele se platesc insa, raportate la valoarea ap din grila.
gi-jane2, moderator
Nu interesează pe nimeni justificarea prețului redus.
Și e aproape cu jumătate mai puțin.
Ideea e ca dacă faceți vânzare, nu sunteti mai la adăpost cu absolut nimic.