avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva 5% conform Lege 216/2023.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva 5% conform Lege 216/2023.

Tva 5% conform Lege 216/2023.

Buna ziua,
Pentru un echipament care se incadreaza in lista prevazuta pt tva redus 5% la clientul final-persoana fizica,:
1 -pot sa vand cu 5% un produs existent pe stoc, achizitionat mai demult cu 19%?
2 -pot sa vand cu 5% "accesoriile de montaj" definite in lege, dar pe care furnizorii le vand doar cu 19% (pot fi pentru orice fel de echipament)?
Multumesc anticipat pentru indrumare.

Alte discuții în legătură

Firma care comercializeaza sisteme de aer conditionat DIPET SERVCOM DIPET SERVCOM Buna ziua suntem de la o firma care comercializeaza sisteme de aer conditionat si ne confruntam acum cu o speta la care avem nevoie de un raspuns ... (vezi toată discuția)
Costurile aferente garantiilor pop_m pop_m Am urmatoarea dilema: eu vand niste produse electronice pe care le achizitionez de la un furnizor extern (tara din UE). Aceste produse le vand insotite de ... (vezi toată discuția)
Tva in regim dropshipping pentru romania StefanRad StefanRad Buna ziua! Detin o firma neplatitoare TVA si as dori sa fac dropshipping direct din china in Romania si am cateva nelamuriri in privinta platii TVA-ului pentru ... (vezi toată discuția)