avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare contoare wireless, plata proprietar sau ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare contoare wireless, plata proprietar sau chirias ?

Schimbare tipurilor de contoare, s-au schimbat in contoare wireless ce trimit indecsii direct la admin, plata lor a fost introdusa in suma de administrare, eu ca chirias ar trebui sa le platesc sau proprietarul avand in vedere ca nu tine de cheltuielile de consum
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 08:28, 7 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Proprietarul.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ii transmiteti proprietarului cat are de plata.
Eventual, le platiti dvs si ii dati mai putin la chirie.
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iar va grabiti cu informatiile.
Depinde ce v-ati inteles cand s-a facut contractul.
Daca a zis plateste tot ce e pe lista achita fond de reparatii , apometre , revizii de gaz etc.
De obicei la inchiriere chiriasul achita tot ce e pe lista mai putin fondul de rulment care e o suma ce se restituie proprietaruluii daca vinde.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Glumiti?
"Daca a zis plateste tot ce e pe lista achita fond de reparatii , apometre"
Dacă chiriasul plătește apometrele,sunt ale lui.
Când se termină contractul închide robineții își ia și apometrele cand pleacă.
Proprietarul își cumpără apometrele lui sau pune pe noul chiriaș să își cumpere și el apometre daca vrea să aibă apa.

Ultima modificare: Luni, 4 Septembrie 2023
mitabiciclista, utilizator
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca proprietarul isi ia apometrele la plecare atunci noul cumparator va plati o mare diferenta de apa calda si rece , mai exact toate diferentele pe bloc de la ultima oara cand sigiliile erau intacte , asta daca nu e "destept" si verifica indexii si situatia apometrelor impreuna cu conducerea asociatiei inainte de cumparare .
Daca nu el va plati ca eu nu am de unde sa stiu ca nu el cumparatorul le-a scos.

Cat chiriasul sta ins chirie se schimba poate de 5 ori apometrele.
Proprietarul nu vrea sa se faca o cheltuiala ci asociatia vrea ca sa fie diferente mai mici, ca nu vor loctarii sa dea la timp indexii etc.
El vrea doar sa isi ia chiria si atat.
Asa ar fi normal sa platesca proprietarul.
Eu va spun cine plateste in asociatiile noastre in 100 % din cazuri.
Pana acum nu am intalnit proprietar sa achite el chiriasului ceva.
El mareste chiria cand s-a marit impozitul si il da afara cand nu vrea sa plateasca ceva.
Ultima modificare: Luni, 4 Septembrie 2023
w_v_w_v, utilizator

Alte discuții în legătură

Repartizare consum apă chirie spațiu comun dramaviking dramaviking Bună ziua, sunt membru al unei asociații de proprietari foarte recent înființată unde avem un spațiu comun închiriat unui chiriaș cu destinația de ... (vezi toată discuția)
Cum se repartizeaza dif consumurilor de apa rece si calda ? TU TU Totalul consumurilor de apa rece si calda iregistrate de contoarele individuale nu corespunde cu consumul facturat comform contorelor de bransament. In acest ... (vezi toată discuția)
Renovare si apometre akadea akadea buna ziua, se da situatia urmatoare un locatar incepe renovarea apartamentului. in cursul renovarii, da jos apometrele si renoveaza mai departe. cand ... (vezi toată discuția)