avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Recent am fost pensionat de invaliditate. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Recent am fost pensionat de invaliditate. Am primit ...

Buna ziua! Recent am fost pensionat de invaliditate. Am primit prima indemnizatie pe doua luni dar nu scrie niciunde cat e pensia lunara ? De unde pot sa aflu ? Am primit decizia dar nu corespund sumele de pe decizie cu cele de pe talonul mandat plata pensie.
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: MeszarosM , utilizator 16:17, 15 Octombrie 2023
Postati:
-Punctajul mediu anual din decizie sau de pe cupon cu toate cele 5 cifre de dupa virgula.
-Data punerii in plata a deciziei.
Este mentionata in decizie.
-Plata drepturilor se va face incepand cu ......(ziua, luna si anul).
punctajul mediu anual : 0.18502 decizia 20.sept.2023.
Inteleg ca decizia a fost emisa in 20/09/2023.
Pe mine ma intereseaza data punerii in plata care este mentionata in decizie:
Plata drepturilor se va face incepand cu................
Ce se intelege din datele postate:
-Pensia pe contributivitate este de 331 lei.
-Se pune in plata in schimb indemnizatia minim,a pentru pensionari in suma de 1125 lei.
Deci:
-Repet:
-Pensia d-voastra pe contributivitate este de 331 lei si o gasiti mentionata in Decizie cat si pe cupon.
-Scrie undeva ca pensia pe contributivitate este de 331 lei ?
da scrie. Pensie de asigurari sociale 331 lei. Plata drepturilor se va face incepand cu data de: 11.08.2023
V-ati lamurit despre ce este vorba ?

Alte discuții în legătură

decizia de pensie. socrul meu a primit decizia de pensie la drept. pe decizia scrie ... Badoi nusa Badoi nusa Socrul meu a primit decizia de pensie la drept. Pe decizia scrie total drepturi de 880 lei .atât o sa primească cu 45 ani vechime? Apoi scrie ca plata ... (vezi toată discuția)
Decizie pensie inger_parasit2013 inger_parasit2013 Buna ziua , intrebare : Mama mea a primit decizie de pensie (pentru limita de varsta) pe care scrie asa: B) - pesnie de asigurari sociale , total drepturi ... (vezi toată discuția)
Documentare maya29 maya29 Buna ziua, as dori sa stiu de ce drepturile la o pensie de invaliditate dupa jumatate de an de la primirea deciziei si a pensiei lunare,se modifica in ultimul ... (vezi toată discuția)