Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere revocare masura de siguranță art 111 alin.2
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere revocare masura de siguranță art 111 alin.2

Am si eu nevoie de sfaturi pentru a imi intocmii aceasta cerere si a avea succes.
Masura a fost luata pentru a imi interzice profesia de a fi sofer.
Ce temeiuri ar trebuii sa punctez?

Art. 111

Interzicerea ocupării unei funcţii sau a exercitării unei profesii

(2) Măsura de siguranţă poate fi revocată la cerere, după trecerea unui termen de cel puţin un an, dacă se constată că temeiurile care au impus luarea ei au încetat.
Bogdan0522, utilizator
Care-i problema cu ea și care e întrebarea?
Ce trebuie demonstrat pentru a mi se revoca masura de siguranta prin interzicerea dreptului de a exercita profesia de a fi sofer?
Tin sa precizez ca am dosar penal pentru ucidere din culpa in urma unui accident de acum 4 ani.
A trecut un an de la solutionarea cazului.
Care sunt motivele esentiale pe care trebuie sa le demonstreZ?

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Care-i problema cu ea și care e întrebarea?

Bogdan0522, utilizator
Cum s-a soluționat cazul? Aveți o pedeapsa stabilita printr-o sentința, de exemplu?
Da.
Legat de permis doar acest temei.

In temeiul art.111 alin.1 C.p. a luat fata de inculpat masura de siguranta a interzicerii ,pe o durata de 4 ani ,a dreptului de a exercita profesia de sofer.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Cum s-a soluționat cazul? Aveți o pedeapsa stabilita printr-o sentința, de exemplu?

Confirm art 437 Cod proc pen - Persoana cu privire la care s-a luat una din masurile prevazute in art. 113-116 Cod penal poate cere instantei in a carei raza teritoriala locuieste, revocarea masurii, cind temeiurile care au impus luarea acesteia au incetat.

Vedeți exact ce a motivat înstanta prin hotărâre. Discutați intenția dvs de a formula cerere de revocare și la serviciul de probațiune, vederi care e poziția lor. Pentru judecarea cererii se poate solicita și un referat de evaluare, care va poate ajuta. Discutați situația concreta și cu un avocat din zona dvs, care sa susțină cererea la instanta.
Un motiv general, care poate fi analizat, ar fi ca ati fost acceptat pe un post de șofer, sa depuneți documente justificative. Dar cel mai bine e sa găsiți motive concrete, raportat la hotărâre.
Cererea de revocare se apreciază de judecător, de la caz la caz, în concret.