Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie 101

Am urmatoarea situatie:(pierdere total an 2009)
tr I pierdere
tr II profit am inreg 691=4411 430(in cotab) in decl 100 430 achitat 430
tr III pierdere 691=4411 550 550 achitat 550
tr IV pierdere 691=4411 550 nu am compl decl 100(inchid l25.02.2010). Impozit minim datorat pt 2009 este 1467 lei.In decl 101 iese la rand 13.1 imp pe profit datorat final 120 ron.Cat voi achita pana in 25.02.2010 ...550 sau 120?In balanta am imp datorat 550 iar in decl 101 am 120....in rulaj cumulat 691 ar trebuii sa am 1467 (imp datorat pt 2009).In balanta mai pot face corectii in privinta inreg impozitului pentru a ajunge la nivelul de 1467..astfel stornez nota 691=4411 430(din tr II) si inreg 691=4411 367 si ramane in credit cont 4411 suma de 487 lei.Cum compectez decl 101 pentru a obtinte acelasi impozit datorat ca si in contabilitate pentru ca asa ar trebuii..nu?
Adevarul este ca majoritatea dintre noi dorim sa avem propria afacere, si bineinteles sa ducem o viata mai buna si sa oferim un viitor sigur familiilor noastre!

Firmele trebuie aiba unui consultant fiscal pentru declaratiile anuale privind impozitul pe profit, chiar daca acestea au fost intocmite sau verificate, in prealabil, de un expert contabil. :wave:
Multumesc pentru sugestii dar sa stiti ca am discutat si cu un cosultant fiscal dar nu mi-a dat un raspuns referitor la ceea ce am intrebat....
Cocoara Beatrice, utilizator
Sa inteleg ca per total an firma inregistreaza pierdere fiscala, deci rd.44 = cap.II rd.1 = 0 (zero).
Atunci obligatia dv. declarativa/ de plata este de 2200 : 12 x 8 = 1467 lei.
Suma in functie de care faceti regularizarile in contabilitate. Obligatia dv. este sa dati dovada de corectitudine in relatia cu Fiscul, deci aceasta suma trebuie sa o si platiti in final. Sugestia mea este si o masura de precautie in acelasi timp.

D101 va da un raspuns eronat.
Daca ati inregistrat 430 lei la rd.3 si 550 lei la rd.5 atunci ar rezulta ca aveti de recuperat 430 lei.
Daca ati inregistrat 980 = 430+ 550 pe rd. 3 ar rezulta ca aveti de recuperat 980 lei.
Daca ati inregistrat 980 lei la rd.5 rezulta ca nu aveti nici de recuperat nici de plata .

Misterul consta in prezenta unei erori de logica in conceperea D101. Partea proasta este ca aceasta greseala a fost publicata in Monitorul Oficial.
Scuze pt. postarea precedenta. Este eronata. Am folosit alt program decat Adobe Reader.
Folosind Adobe Reader v. 9.3 datele problemei sunt altele :

- cap.II rd.1 = 0
- rd. 3 = se trece diferenta intre 430 (totalul declarat de dvs.in trim.2) si 367 (minimul pt. 2 luni din trim.2) = 63 lei
- rd. 5 = se trece suma de 917 lei, formata din impozitul minim declarat in trim.3 = 550 lei PLUS diferenta din trimestrul 2 (exact impozitul minim) de 367 lei
- rd. 9 = se trece minimul datorat pt. trimestrul 4 (atentie ! care insa nu trebuie declarat in niciun caz in D100) = 550

Rezulta o diferenta de impozit pe profit datorat (de plata in cazul dv) = 487 lei , adica 550 - 63 ,
respectiv un impozit total constituit de 917 + 550 = 1467 lei.
Regularizarea o faceti pentru diferenta dintre aceasta suma si cat ati constituit in contabilitate.
@florinsavu
Daca respectam intructiunile de completare eu sunt de parere ca prima postare a dvs este cea corecta, inclusiv comentariul............

"Randul 3 - se inscriu sumele reprezentand impozitul pe profit datorat, declarate prin formularul 100, pentru trimestrele I, II si III, in anul fiscal de raportare (se vor prelua sumele inscrise la rd. 1, respectiv la rd. 2 din formularul 100). Acest rand se completeaza in situatia in care, pentru trimestrele I, II si III, in anul fiscal de raportare nu se datoreaza impozit minim (rd. 1.1 din formularul 100 nu este completat). In situatia in care sumele au fost corectate prin depunerea unei declaratii rectificative (formularul 710 "Declaratie rectificativa"), se vor avea in vedere sumele corectate. "

Exista si alte instructiuni in afara Ordin nr. 1607 din 26/10/2009 ?

Pana la urma cat are de recuperat/platit colega Beatrice pentru ca oricum completeaza D101 rezultatul este eronat!

-daca stie cineva formula magica a calculului de regularizare va rugam sa ne ajutati inafara de pct 113 sau mai pe intelesul tuturor.f

" 113. Pentru definitivarea impozitului pe profit aferent trimestrului al IV-lea al anului 2009, din impozitul pe profit calculat cumulat de la inceputul anului se scade impozitul pe profit aferent perioadei precedente, inclusiv impozitul minim datorat, dupa caz, pana la nivelul impozitului minim datorat in cursul anului fiscal. "
katica, utilizator