Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii 2024, acord global, etc. Buna ziua. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii 2024, acord global, etc. Buna ziua. As dori ...

Recalculare pensii 2024, acord global, etc.
Buna ziua. As dori sa aflu ce se intelege prin : Perioada de cotizare mai mare de 25 ani ( pt care se acorda puncte de stabilitate ) daca ea contine concedii medicale, ingrijire copil, somaj ( care e stagiu de cotizare) ?
De asemenea daca contine stagiu de cotizare aferent grupelor de munca, care la mine e de 5 ani; deci se pluseaza cu 5 ani perioada de cotizare in acest caz ?
In legatura cu acordul global stiti cam care ar putea fi cuantumul la pensie pt. un an lucrat in acord global, intrucat comisioanele la arhiva sunt f. mari pt. fiecare an la care se emite adeverinta. Va multumesc.
Punctele de stabilitate sunt cele obținute în muncă peste 25 de ani. .. in speta, perioadele asimilate nu intra in calcul , somaj, etc.
Perioadele suplimentare acordate pentru grupele de munca NU se au in vedere la acordarea punctelor de stabilitate . Nimeni nu ar putea sa va spuna cat v-ar creste pensia prin luarea in calcul a acordului global , pentru ca , la calculul acesteia , determinant este cuantumul castigului salarial . Daca acesta e mai mare decat salariul plus sporurile trecute in cartea de munca , atunci va creste . Punctajul se calculeaza impartind castigul dvs. ( cel real , nu cel din cartea de munca ) la salariul mediu pe tara .
multumesc
Multumesc

CHKa a scris:

Perioadele suplimentare acordate pentru grupele de munca NU se au in vedere la acordarea punctelor de stabilitate . Nimeni nu ar putea sa va spuna cat v-ar creste pensia prin luarea in calcul a acordului global , pentru ca , la calculul acesteia , determinant este cuantumul castigului salarial . Daca acesta e mai mare decat salariul plus sporurile trecute in cartea de munca , atunci va creste . Punctajul se calculeaza impartind castigul dvs. ( cel real , nu cel din cartea de munca ) la salariul mediu pe tara .

Multumesc