Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se adauga cele ...

buna ziua
daca acum am 3.30297 puncte, la acestea se adauga cele necontributive si cele de stabilitate pentru recalcularea pensiei?
multumesc
Sunteți pensionar ? Aveți pensia brută de 5896 lei ?
da
Nu la acest punctaj se adauga punctele de stabilitate , ci la numarul total de puncte realizate ( il gasiti in decizia de pensionare , intuiesc ca aveti putin peste 100 de puncte ) . Oare la ce puncte necontributive va referiti ? pentru perioadele necontributive ( stagiu asimilat - armata , anii de facultate , etc. ) deja ati primit puncte atunci cand ati iesit la pensie , nu primiti nimic in plus .
Am stagiul total de cotizare 43 ani 7 luni 17 zile (cu tot cu armata)
Nr total de puncte realizate este 101,49828
nu se mai adauga cele de stabilitate? adica:
25-30ani 3pct
31-35ani-3.5pct
peste35-7pct
total- 13.75 pct

Din ce se compune total stagiu de cotizare.Toate adunate trebuie să dea 43 ani,3 luni și 17 zile.