Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Dețin o proprietate, de 700 mp. La ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Dețin o proprietate, de 700 mp. La cumpărare era ...

Bună ziua! Dețin o proprietate, de 700 mp. La cumpărare era pe ea un bazin comun de apa a 7 familii. Specific că fântâna se afla pe o altă proprietate.Am dreptul legal sa interzic utilizatorilor dreptul de folosință asupra bazinului, întrucât intra des la mine in gradina pentru întreținere? Motivul este că în fapt au redus debitul apei in fântână deversând o , din răutate pe drum. Eu sunt in amontele sursei și cf principiul vaselor comunicante sunt ultima aprovizionată. Prin urmare, bazinul aprovizionează cu apa pe cei de jos și eu sunt privată da câțiva ani de dreptul de folosință prin fenta cu deversarea din fântână pentru a tine bazinul la debit redus.. Mulțumesc!
Amalia dinu, utilizator